KOBIETA TO TEŻ PRACOWNIK I SWOJE PRAWA MA

Jakiś czas temu zajmowałyśmy się prawami kobiet w ciąży pracujących na umowę o pracę. Okazało się, że jest zainteresowanie tym zagadnieniem, ponieważ kobiety nie zawsze znają swoje uprawnienia, które wynikają z przepisów.

Często boją się przyznać przed swoimi pracodawcami, że są w stanie błogosławionym. Najczęstszym powodem tego jest strach przed utratą pracy, przeniesieniem do innej pracy z obniżeniem wynagrodzenia, brak możliwości powrotu do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim.

Jak się okazuje jest to na tyle często spotykany problem, że nawet jedna ze stacji radiowych postanowiła zająć się tą sprawą.

A oto link do programu, który odbył się 03 sierpnia 2015.

http://www.polskieradio.pl/18/4388/Artykul/1484038,Prawo-pracy-a-kobieta-w-ciazy

Jedna z nas została zaproszona do tego programu, żeby odpowiadać na pytania radiosłuchaczy w powyższym zakresie. Pytań było sporo, np.:

Kiedy powiedzieć szefowi, że jestem w ciąży?

Czy będąc w ciąży mogę być zwolniona z pracy?

Jakie uprawnienia mi przysługują?

Kiedy mogę iść na urlop macierzyński, a kiedy ojciec dziecka?

Kiedy mam prawo do zasiłku?

Jakie mam uprawnienia kiedy wykonuję pracę na podstawie zlecenia lub umowy o dzieło?

To oczywiście tylko niektóre z pytań, bo program trwał dwie godziny i przez cały czas radiosłuchacze zadawali pytania i przedstawiali swoje problemy, z którymi borykają się na co dzień.

Wobec tego chętnie dzieliłyśmy się swoją wiedzą, popartą nie tylko obowiązującymi przepisami, ale także doświadczeniami wynikającymi z praktyki.

Kobiety w ciąży i opiekujące się swoimi małymi pociechami mają wiele praw, które gwarantują im przepisy kodeksu pracy. Nie powinny być bezradne i bać się domagania swoich praw. Wystarczy je poznać i konsekwentnie walczyć o to co im się należy.

Dlatego też postanowiłyśmy zająć się tymi zagadnieniami.

Niebawem na naszym blogu będziemy publikowały cykl postów, które opiszą, jakie kobiety mają prawa, czego mogą domagać się od swoich pracodawców i co robić gdy ich prawa nie są przestrzegane, a do tego są dyskryminowane.

Zapraszamy więc do lektury, a jeżeli chcecie, żebyśmy w tym zakresie zajęły się konkretnymi przepisami, wskazały je lub wyjaśniły piszcie do nas.

Jedna uwaga do wpisu “KOBIETA TO TEŻ PRACOWNIK I SWOJE PRAWA MA

  1. Bardzo ważne jest uświadamianie kobiet ciężarnych i mam o ich prawach, gdyż niejednokrotnie pracodawcy wykorzystują nieznajomość prawa pracownika tym samym łamiąc przepisy. I niby wydają się niektóre rzeczy oczywiste, ale cały czas można spotkać się z „czy powinnam powiedzieć czy nie?”. Przede wszystkim jednak wydaje mi się, że najbardziej palącą kwestią jest możliwość powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim i obawa przed zwolnieniem już po.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s