” LOT-EM BLIŻEJ „

Mamy półmetek wakacji. To czas kiedy podróżujemy częściej niże zwykle. Najszybciej i najbezpieczniej (tak przynajmniej podają statystyki) do miejsca docelowego można dolecieć samolotem. Swego czasu Melchior Wańkowicz wymyślił hasło reklamowe „LOTEM BLIŻEJ”. Zapewne bliżej i wygodniej, ale czego można się spodziewać korzystając z usług samolotów pasażerskich.
Warto więc przyjrzeć się jakie prawa mamy jako pasażerowie linii lotniczych, co nam się należy w ramach zakupionego biletu, czego możemy się domagać i jakie mogą nas spotkać niespodzianki?
Do napisania niniejszego posta zainspirowała nas blogerka „Papuga z Ameryki, która świetnie opisała dlaczego nie lubi latać w Ameryce. https://papugazusa.wordpress.com/
My, w naszym poście nie będziemy opisywały czy lubimy latać czy nie, ale spojrzymy na ten rodzaj podróżowania jak na prawniczki przystało, przynajmniej ogólnie wskazując jakie prawa nam przysługują. Oczywiście skupimy się na polskich i unijnych przepisach.
Natomiast jak to wygląda w Ameryce może Papuga nam podpowie i pomoże?

Bilet już kupiony.

Jeśli już dokonałyśmy tej czynności, to pamiętajcie, sprzedawca biletu, już nie może żądać wyższej ceny. Nie może też żądać wyższej ceny np. z powodu obywatelstwa lub miejsca zakupu biletu.

Jak kupujemy bilet przez Internet.

Ta forma zakupu biletów jest najbardziej popularna, szczególnie dotyczy to tzw. tanich linii lotniczych. Ceny biletów podane w Internecie muszą być jasne i przejrzyste i uwzględniać wszystkie dodatkowe opłaty. Zatem cena biletu musi jasno określać, że dodatkowo wliczone są podatki, taryfy lotnicze, opłaty lotniskowe, itp. Wszelkie dodatkowe usługi, które są płatne również muszą być ściśle określone, aby pasażer wiedział za c o musi ponieść dodatkowe koszty i w jakiej wysokości.

Wylot z lotniska lub przylot na lotnisko UE, korzystanie z przewoźników UE.

Jeżeli korzystamy z lotnisk należących do krajów UE i korzystamy z przewoźników z UE przysługuje nam jako pasażerom szereg praw w szczególności, gdy lot znacznie się opóźni, nastąpi odwołanie lotu, albo okaże się, że nie możemy dostać się na pokład samolotu z powodu nadkompletu rezerwacji. Czego się możemy domagać? Otóż, możemy żądać zwrotu pieniędzy, albo żądać alternatywnego środka transportu. Oczywiście opóźnienie musi być znaczne, bo z powodu kilkuminutowego opóźnienia naszego lotu raczej na zwrot pieniędzy nie mamy co liczyć. Ważna jest także odległość kilometrowa.

Problem z odszkodowaniem.

Jeśli lot został odwołany z powodu wyjątkowych okoliczności, może nie być podstaw do uzyskania odszkodowania, ale przewoźnik powinien zaproponować zwrot kosztów biletu (za cały bilet lub jego niewykorzystaną część), inny możliwy środek transportu, przeniesieniem rezerwacji na dowolną wskazaną datę, ale oczywiście pod warunkiem, że są jeszcze wolne miejsca.
Jeżeli więc lot został odwołany z powodu wyjątkowych okoliczności, takich jak złe warunki pogodowe, poinformowaniu pasażera o odwołaniu lotu na dwa tygodnie wcześniej, zaproponowano alternatywny lot na tej samej trasie, to uzyskanie odszkodowania może być niezwykle trudne, a może i nawet, tak jak napisałyśmy powyżej, nie być podstawy do jego uzyskania.

Co wtedy jeśli zgubiono lub zniszczono nasz bagaż?

Oj, często to się zdarza. Co wtedy robić? Trzeba wówczas od linii lotniczych domagać się odszkodowania. W przypadku jednak uszkodzenia bagażu, przewoźnik nie będzie ponosił odpowiedzialności, jeśli uszkodzenie wynikało z wady samego bagażu. Linie lotnicze zobowiązane są do wypłaty odszkodowania także w przypadku uszkodzenia bagażu podręcznego, ale tylko wtedy jeśli to uszkodzenie nastąpiło z ich winy. Jeśli przewozimy wartościowe przedmioty, trzeba to zgłosić, aby w przypadku zagubienia lub uszkodzenia takich przedmiotów mieć podstawę do wyższego odszkodowania.

Ważne są regulaminy przewoźników. Warto się z nimi przed zakupem biletu zapoznać, żeby wiedzieć i mieć pełną świadomość, co nam oferują poszczególne linie lotnicze, jakie mamy prawa, ale też jakie obowiązki spoczywają na przewoźnikach.
Oczywiście warto zwrócić uwagę, że temat dotyczący praw pasażerów jest bardzo rozległy i trudno opisać to krótko w jednym poście. Jeśli Drogie Czytelniczki jesteście zainteresowane, aby bardziej szczegółowo przyjrzeć się przysługującym nam poszczególnym prawom, Dajcie znać co Was interesuje, z czym Macie największe problemy, wówczas chętnie pochylimy się bardziej szczegółowo nad poszczególnymi uprawnieniami.
Tym czasem życzymy Wam udanych lotów, bez niespodzianek i kłopotliwych przeżyć, bo przecież „LOTEM BLIŻEJ”.

3 uwagi do wpisu “” LOT-EM BLIŻEJ „

  1. Mój bagaż nie doleciał z nami na wakacje. Wszyscy (ja, moja żona i dwie córki) nie mieliśmy ze sobą prawie nic. Właśnie wróciliśmy, bagaż w dalszym nie. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Lecieliśmy z tanim przewoźnikiem, na lotnisku kazano nam wypełnić jedynie formularz PIR.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s