MAŁŻEŃSTWO NA ROZSTAJU DRÓG, A DŁUGI? #1

Ostatnia dekada to lata, kiedy rozwody stały się plagą na całym świecie. W Polsce nie jest inaczej – statystyki nieubłagalnie wskazują , że każdego roku liczba rozwodów wzrasta, a liczba nowo zawieranych małżeństw maleje.

Z doświadczenia wiemy, że naprawdę niewielki procent rozwodów przebiega gładko i bezproblemowo. Pięknie to jest tylko na filmach.

Oprócz problemów rodzinnych i emocjonalnych, po rozwodzie zostają z nami także często problemy finansowe i majątkowe, które potrafią spędzać sen z powiek.

Co wtedy?

Aby mówić o odpowiedzialności majątkowej za długi współmałżonka, należy wyjść od rozróżnienia typów stosunków majątkowych między małżonkami. Temu zagadnieniu poświęcony będzie dzisiejszy post. Wyjaśnimy pokrótce często używane pojęcie intercyzy, zdefiniujemy majątek wspólny i majątek osobisty małżonków Warto znać te pojęcia – w mowie potocznej często są bowiem używane błędnie, przez co w momencie rozwodu nasi klienci mają mylne wyobrażenie sytuacji, w jakiej się znaleźli.

„Typy małżeństwa”

Podstawowym typem małżeńskiego ustroju majątkowego jest wspólność ustawowa. Z chwilą, gdy zawierane jest małżeństwo, a przyszli małżonkowie nie postanowili inaczej – z mocy ustawy powstaje między nimi wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Oznacza to, że majątek, którego małżonkowie dorobili się w trakcie trwania małżeństwa jest, co do zasady ich współwłasnością, każdy z małżonków jest uprawniony do współdecydowania o nim, a w trakcie trwania wspólności nie może żądać podziału majątku. Innymi słowy: wszystko co kupicie po ślubie, w zdecydowanej większości jest wspólne.

Każdy z małżonków oprócz majątku wspólnego z drugim współmałżonkiem, posiada także swój majątek osobisty, do którego zalicza się to, co nie jest objęte majątkiem wspólnym. Warto zapamiętać, że co do zasady majątkiem osobistym są na przykład: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej pomiędzy małżonkami, nabyte przez dziedziczenie, czy w drodze zapisu bądź darowizny na rzecz jednego z małżonków, uzyskane w drodze odszkodowania, czy też z tytułu nagrody.

Kolejnym typem majątkowych stosunków między małżonkami są te, które powstają w drodze umowy – zwanej potocznie „intercyzą”. Umowę taką zawiera się w celu wprowadzenia między małżonkami (rozszerzonej lub ograniczonej rozdzielności majątkowej.

Co to jest „intercyza”?

Często dostajemy takie pytanie. Odpowiedź nie jest łatwa, bo ile prawniczych głów – tyle opinii.

Jeżeli chcecie utrzymać po ślubie własną niezależność majątkową, albo będąc przezornymi – chcecie uniknąć w przyszłości długiego i trudnego rozwodu połączonego z podziałem majątku – to zdecydowanie warto sporządzić „intercyzę” Najważniejszym jednak powodem zawarcia intercyzy przy omawianym przez nas problemie – odpowiedzialności za długi współmałżonka – powinna być ochrona majątku nabytego przez nas po ślubie przed egzekucją. Choć jak wiadomo, każdy przypadek wymaga indywidualnego przeanalizowania.

Kiedy warto o tym pomyśleć?

Na pewno wówczas, gdy nasz przyszły małżonek prowadzi np. działalność gospodarczą związaną z ryzykiem finansowym.

Forma

Umowę o rozdzielności majątkowej zawiera się przed notariuszem (forma aktu notarialnego jest obowiązkowa) przed zawarciem małżeństwa lub w jego trakcie. W każdym czasie można ją zmienić lub rozwiązać.

Należy pamiętać, że aby móc powoływać się na rozdzielność majątkową wobec osób trzecich – powinny one być wcześniej poinformowane o istnieniu takiej umowy.

Oczywiście, jak to w życiu bywa nie wszystko jest takie proste. Problem zaczyna się wtedy, gdy długi są, a nie byłyśmy na tyle przezorne, aby zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej. Co wówczas? O tym w następnym poście.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s