NOWELA USTAWY RODZINNEJ

Witam Drogie Panie w Nowym Roku.

Jak to zwykle bywa z Nowym Rokiem wchodzi w życie wiele nowych przepisów oraz sporo zmian. Dzisiaj zaczniemy od nowelizacji tzw. ustawy rodzinnej. „Nowe” prawo zawiera w sobie sporo zmian, które są istotne z punktu widzenia rodziny i jej funkcjonowania.

Dlatego też pozwoliłam sobie zaprosić do współpracy ekspertkę w tym zakresie Agnieszką Zatorską, która zgodziła się na umieszczenie wpisu gościnnego na moim blogu.

Agnieszka Zatorska prowadzi firmę Tax Expert 24, które jest licencjonowanym biurem rachunkowym stworzonym przede wszystkim z myślą o potrzebach firm z sektora MSP, start-upów, spółek prawa handlowego oraz firm z udziałem kapitału zagranicznego.

Szczegółowe informację znajdą Panie pod adresem: http://taxexpert24.pl/.

 

A oto wpis gościnny:

Nowelizacja ustawy rodzinnej – jakie zmiany czekają nas w Nowym Roku?

Z pierwszym stycznia 2016 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy rodzinnej, która wprowadza znaczące zmiany dla osób, które zamierzają założyć rodzinę lub już ją posiadają. Sam projekt zmian był rozpatrywany podczas 97. Posiedzenia Sejmu, w obrębie prezydenckiego projektu zmian w Kodeksie Pracy. Zgodnie z założeniami pomoc finansową otrzymają zarówno rodzice pracujący na etacie jak i ci bezrobotni. Jakie, nowe regulacje prawne będą wiążące od stycznia 2016 roku?

Tysiąc złotych netto dla rodziców bez prawa do płatnego urlopu

Do tej pory zasiłek macierzyński w wymiarze 52 tygodni czyli jednego roku kalendarzowego przysługiwał wyłącznie rodzicom, którzy byli zatrudnieni na etacie i posiadali ubezpieczenie. Prawo do finansowego wsparcia mieli również przedsiębiorcy oraz osoby, które zostały zatrudnione na podstawie umowy zlecenie, o ile w jej ramach zleceniodawca odprowadzał za pracownika składki na ubezpieczenie chorobowe.

Bez prawa do zasiłku pozostawali bezrobotni, rolnicy, studenci oraz osoby, które zostały zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych. Właśnie dla tych osób zmiany w ustawie będą bardzo korzystne. W myśl nowych przepisów, osoby bez prawa do zasiłku macierzyńskiego będą przez cały rok kalendarzowy otrzymywać wsparcie finansowe ze strony państwa wynoszące 1 tysiąc złotych netto (o ile nie posiadają wynagrodzenia pochodzącego z innych źródeł). Długość okresu, w którym będzie wypłacane świadczenie będzie zależał od liczby urodzonych dzieci. Zgodnie z zapisami kobieta, która urodzi:

  • bliźniaki będzie mogła skorzystać ze świadczenia przez 65 tygodni
  • trojaczki oraz czworaczki: 67 tygodni
  • pięcioraczki lub większą liczbę dzieci: 71 tygodni.

Takie świadczenie będzie obowiązywało od dnia porodu. Dodatkowo, wsparcie pieniężne otrzymają rodzice dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2016 roku, jeśli od dnia narodzin dziecka nie minął rok kalendarzowy. W przypadku tych rodziców świadczenie będzie wypłacane maksymalnie przez 10 miesięcy.

Wsparcie dla rodzin, które przekroczyły próg dochodowy uprawniający do świadczeń

Zgodnie z obecnymi uwarunkowaniami prawnymi rodzina, której dochód przekracza 574 zł na osobę lub 674 zł, jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne nie ma prawa do zasiłku rodzinnego. Od stycznia 2016 roku sytuacja ta ulegnie zmianie. Zasiłki będą wypłacane rodzinom, które przekroczyły próg dochodowy. Wysokość wypłacanego świadczenia będzie zależała od tego o jaką kwotę zostanie przekroczony próg dochodowy.

Przykładowo: jeśli w rodzinie, w której przysługuje prawo do zasiłku w kwocie 500 zł, próg dochodowy został przekroczony o 250 zł, rodzina ta otrzyma wsparcie pieniężne wynoszące 250 zł. Ta zasada wypłacania zasiłków znana jest pod nazwą „złotówka za złotówkę”.

Pozostałe zmiany w ustawie rodzinnej

Rodzice, którzy korzystają z urlopu rodzicielskiego oraz z wychowawczego będą mieli prawo wykorzystać go do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat. Nie utracą go nawet w sytuacji, gdy wrócą do pracy przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia.

Rodzice, którzy pomimo urodzenia dziecka nie zrezygnują z pracy (do 64 tygodnia) będą mogli połączyć urlop macierzyński z pracą w niepełnym wymiarze czasu (32 tygodnie).

Dodatkowo wszyscy rodzice, których dzieci nie ukończyły 14 lat będą mieli prawo do płatnego urlopu w wymiarze dwóch dni w roku.

Ojcowie, będą mogli wykorzystać przysługujący im z tytułu urodzenia dziecka urlop w dwóch częściach, do czasu, gdy dziecko ukończy 2 lata.

Matki z kolei będą mogły złożyć wniosek o udzielenie urlopu w wymiarze 21 dni (wcześniej przysługiwało 14 dni).

Prawo do wsparcia finansowego ze strony państwa będą mieli również rodzice, z których jedno jest zatrudnione na etacie, a drugie prowadzi własną działalność gospodarczą. Ci właśnie rodzice będą mogli wymieniać się między sobą zasiłkami i urlopami, przysługującymi im z tytułu urodzenia dziecka i dzięki temu przekazywać sobie wzajemnie opiekę nad dzieckiem.

Zmiany w ustawie rodzinnej

Nowelizacja ustawy rodzinnej, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2016 roku wprowadza szereg zmian zarówno dla bezrobotnych jak i tych pracujących rodziców. W praktyce największą pomoc finansową otrzymają osoby, które do tej pory, po urodzeniu dziecka pozostawały bez żadnych świadczeń ze strony państwa. Nowe przepisy prawne wprowadzają również szereg ułatwień dla ludzi pracujących na etacie, przedsiębiorców oraz tych wykonujących swoje obowiązki w oparciu o innego typu umowy. Choć w niektórych środowiskach słychać głosy sprzeciwu wobec wprowadzania nowych rozwiązań to bez wątpienia, dla rodziców są to zmiany na lepsze. Wydatki związane z zaspokojeniem podstawowych potrzeb dziecka często przerastają siły rodziców, a wsparcie pieniężne ze strony państwa to bezsprzecznie droga ku zapewnieniu lepszych warunków do wychowywania dzieci.

Autor: Agnieszka Zatorska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s