UMOWY #1

CHCĘ MIEĆ ŚWIADOMOŚĆ ZAWIERANEJ UMOWY

Niewiele rzeczy w życiu można uznać za prawdę absolutną. Jednak fakt, że każdy z nas musi pracować jest niezaprzeczalny. Bez pieniędzy życie jest dzisiaj właściwie niemożliwe. Jednak choć ta praca jest czymś właściwie naturalnym, zasady którymi jest obwarowana już nie dla wszystkich takie są. Najpopularniejszymi podstawami stosunku pracy są: umowa o pracę, umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Tym postem rozpoczniemy cykl o tych trzech umowach i ich wpływie na sytuację pracownika.

Czym one się właściwie różnią?

Na pewno tym, że jedynie umowa o pracę posiada w swojej nazwie słowo „praca” – nie bez przyczyny. Natomiast głośne „śmieciówki”, czy „umowy śmieciowe” to właśnie umowa zlecenie i umowa o dzieło. Skąd się wzięło ta pejoratywne określenie? Umowy te nie gwarantują pracującym przywilejów, które oferuje umowa o pracę. Co więcej, nie da się ukryć, że praca na podstawie tych umów jest zdecydowanie mniej stabilna, dlatego wiele osób uważa, że takie umowy powinny trafić do kosza.

Dzisiaj opiszemy właśnie czym one właściwie są.

Umowa o pracę

W umowie o pracę, której wszelkie aspekty są uregulowane w kodeksie pracy, pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Wynika stąd, że cechą charakterystyczną dla umów o pracę jest występowanie stosunku podporządkowania. Pracownik jest podporządkowany pracodawcy w zakresie miejsca, czasu i sposobu wykonania pracy, a zakres obowiązków może być zmieniony w trakcie wykonywania pracy. Pracownik nie jest więc zobowiązany tylko do osiągnięcia jakiegoś konkretnego rezultatu wynikającego np. z umowy, a do świadczenia pracy i z tego jest przez pracodawcę rozliczany. Ponadto pracownik jest zobowiązany do świadczenia pracy osobiście, nie może powierzyć wykonywania swojej pracy innej osobie.

W tym przypadku zawsze podlegamy ubezpieczeniu społecznemu: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu w ZUS. Dzięki temu możemy otrzymać świadczenia z tych ubezpieczeń, gdybyśmy ulegli wypadkowi przy pracy, zachorowali no i na końcu naszej drogi zawodowej – dostaniemy emeryturę.

Umowy regulowane w kodeksie cywilnym

Umowa zlecenia i umowa o dzieło należą do typów umów regulowanych przepisami kodeksu cywilnego. Charakterystyczną cechą tych umów jest to, że strony mają większą swobodę kształtowania treści, formy czy też czasu obowiązywania w przeciwieństwie do umowy o pracę. Są więc o wiele bardziej elastyczne, co może być korzystne dla pracodawcy ale także i dla pracownika.

Umowa zlecenie

Przez umowę zlecenia, przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności dla dającego zlecenie. Umowa ta, podobnie jak w przypadku umowy o pracę – nie zobowiązuje do konkretnego rezultatu lecz do samej czynności robienia czegoś. W przeciwieństwie jednak do umowy o pracę – w przypadku tej umowy nie występuje stosunek podporządkowania. Z prawnego punktu widzenia strony są tutaj równorzędne.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest w przeciwieństwie do umowy o pracę oraz umowy zlecenia zobowiązaniem do osiągnięcia konkretnego rezultatu. Oznacza to, że ważny jest tutaj efekt wykonanej pracy a nie samo jej wykonywanie. Jak widać, osoba przyjmująca zamówienie ma po prostu wykonać oznaczone dzieło, natomiast osoba, które je zamawia musi zapłacić. Tutaj również nie mamy stosunku podporządkowania. Zleceniobiorca powinien mieć daleko idącą swobodę w procesie pracy.

Łatwo zauważyć, że te umowy różnią się pomiędzy sobą znacznie już w zakresie podstawowych regulacji. Aby jednak móc stwierdzić, co będzie dla nas najlepsze, należy poznać całokształt różnic. Dlatego w następnych postach dokładnie opiszemy, jakie uprawnienia i przywileje wynikają z tych umów.

Jedna uwaga do wpisu “UMOWY #1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s