BEZPIECZNE ZAKUPY W INTERNECIE

Bez mała każdego dnia przeglądamy strony internetowe sklepów, chcąc w sposób szybki, łatwy i oszczędny dokonać zakupów. Kupujemy ubrania, buty, kosmetyki, itp. Wybór towarów jest ogromny, różnoraki, a i ceny często niższe niż w tradycyjnych sklepach.

Czy takie zakupy są jednak bezpieczne? Wracamy do tego tematu, bo wciąż napływają do nas zapytania w tej materii.

Zatem, poniżej przedstawiamy Wam krótkie zestawienie naszych praw jako konsumentów oraz obowiązki przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż internetową.

Obowiązki przedsiębiorcy.

Oj! Jest ich wiele. Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż przez Internet ma do spełnienia szereg obowiązków informacyjnych. Otóż, jeśli jako konsumenci zdecydujemy się na zakup towaru i zawarcie umowy, wówczas przedsiębiorca jest zobowiązany m.in. do:

  1. Podania informacji o sposobie porozumienia się z klientem,
  2. Podania swoich danych o firmie m.in. REGON, NIP, itp., adres prowadzonej działalności,
  3. Wskazania adresu, gdzie można złożyć reklamacje,
  4. Podania ceny towaru,
  5. Określenia ewentualnych kosztów związanych ze środkami porozumiewania się na odległość,
  6. Podania sposobu i terminu realizacji umowy, procedurze reklamacyjnej, możliwościach odstąpienia od umowy,
  7. Podania warunków gwarancji, itp.

Prawa konsumenta

Jednym z naszych podstawowych praw przy zakupach internetowych, o czym naprawdę warto pamiętać, jest przysługujące nam prawo zwrócenia pełnowartościowego towaru. Na to mamy 14 dni. Jeśli więc dojdziemy do wniosku, że zakupiona rzecz nie podoba nam się, albo okaże się, że jest nam niepotrzebna, możemy ją zwrócić bez żadnego uzasadnienia i tłumaczenia się. Trzeba tylko w tym zakresie złożyć stosowne oświadczenie.

Jeżeli będziemy miały do czynienia z sytuacją, że przedsiębiorca nie poinformuje o prawie odstąpienia od umowy, termin ten wydłuża się do 12 miesięcy. Jeżeli w między czasie dostaniemy stosowne informacje, termin ten wraca do pierwotnego okresu, czyli 14 dni.

Termin do odstąpienia od umowy liczony jest od dnia następnego po otrzymaniu przez nas towaru. Oczywiście od tej zasady są pewne wyjątki, ale to szczegółowo opiszemy w następnym poście, gdzie skupimy się na szczegółowej analizie konkretnych przypadków wziętych z życia.

Należy oczywiście pamiętać, że odstępując od umowy zwracamy zakupiony towar. Oj, żeby nie zapomnieć J.

 

Termin na realizację umowy.

Umowa powinna być zrealizowana najpóźniej w terminie 30 dni od złożenia przez nas oświadczenia o zawarciu umowy, chyba, że strony umówiły się na inny termin.

 

Czy możemy złożyć reklamację?

Oczywiście, że tak. Możemy reklamować towar wadliwy. Wówczas możemy skorzystać z gwarancji albo z rękojmi, jeśli są oczywiście ku temu podstawy.

Co wówczas jeśli same nie jesteśmy w stanie sobie poradzić?

W takich sytuacjach możemy zwrócić się o pomoc do rzecznika praw konsumenta. Dane powinny być dostępne na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zatem, Drogie Panie, życzymy udanych i trafionych zakupów przez Internet, bez problemów, bez konieczności odstępowania od umów, reklamacji, itp.

Przecież zakupy robimy często dla własnej przyjemności i po to, żeby cieszyć swoje oczy nowym nabytkiem, ku uciesze nas samych i zazdrości naszych koleżanek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s