PRACOWNICA W CIĄŻY – POD OCHRONĄ!

Mdłości? Zmęczenie? Bóle pleców? Ciąża to nie przelewki! Jednak drogie Panie jeśli czujecie się świetnie i wyglądacie kwitnąco, nie musicie rezygnować z pracy! Co więcej Kodeks Pracy w wyjątkowy sposób traktuje przyszłe mamy.

HOLA HOLA jakie wypowiedzenie?!

Drogie Panie, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z Wami umowy o pracę w okresie ciąży, a także w czasie urlopu macierzyńskiego. Do nielicznych wyjątków od tej zasady należy zwolnienie dyscyplinarne Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest możliwe także w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Należy podkreślić, że ochrona ta nie obejmuje pracownic w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca. Natomiast umowy o pracę zawartą na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający miesiąc, które uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulegają przedłużeniu do dnia porodu.

Podbijamy stawkę…

Z chwilą przedłożenia przez pracownicę świadectwa lekarskiego stwierdzającego ciąże, przysługują Wam wszelkie uprawnienia wynikających z przepisów. Przyszłe Mamy nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej (jeśli na codzień pracowałaś w godzinach nocnych, pracodawca ma obowiązek zmienić Twój rozkład czasu pracy, jeśli jest to niemożliwe, powinien przenieść Cię do innej pracy, a w ostateczności zwolnić Cię od wykonywania danej pracy).  Podobne zasady obowiązują pracodawcę zatrudniającego kobietę w ciąży przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Co więcej, jeśli nie masz ochoty na wyjazd w delegację, możesz go odmówić bez konsekwencji. W końcu na pracodawcy spoczywa obowiązek udzielenia przyszłej mamie zwolnienia od pracy na badania lekarskie, jeśli nie mogą one być wykonane poza godzinami pracy.

I nie martw się o własną kieszeń! Za nieobecność w pracy z tej przyczyny zachowasz prawo do wynagrodzenia.

Uwaga!

 Należy pamiętać, że powyższe uprawnienia wynikające z Kodeksu pracy dotyczą tylko pracownic. Z ochrony takiej nie mogą skorzystać Panie zatrudnione np. na umowę zlecenie lub o dzieło.

Bądź asertwyna!

Przysługujące Wam uprawnienia mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Jeśli pracodawca naruszy Wasze prawa w tym zakresie, będzie musiał się liczyć z karą grzywny do 5000 złotych, a także może on ponieść z tego tytułu odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych.

Drogie Panie pamiętajcie o swoich prawach i nie bójcie się powiedzieć szefowi NIE jeśli czujecie się źle, w końcu to zdrowie Maluszka i Wasze jest  najważniejsze :)!

4 uwagi do wpisu “PRACOWNICA W CIĄŻY – POD OCHRONĄ!

 1. Proszę o pomoc, opiszę swoją sytuację
  Jestem zatrudniona w firmie od 19.09.2015 roku początkowo na okres próbny na 3 msc-e od 19.12.15 otrzymałam umowę o pracę na czas określony(2lata),na początku stycznia/2016 dowiedziałam się , że jestem w ciąży.Kiedy mogę bezpiecznie iść na zwolnienie aby później mogła iść również na macierzyński ,czy mój pracodawca po urodzeniu może zerwać ze mną umowę?

  1. Marleno, odpowiadając na Twoje pytanie. Prawnie mamy taką sytuację. Kodeks Pracy zawiera przepisy, które chronią kobiety w ciąży.

   Zgodnie z KP, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę w tym czasie jest
   dopuszczalne:

   1. w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

   2. z przyczyn zawinionych przez pracownicę za zgodą zakładowej organizacji związkowej.

   Co do zasady, ażeby pracownica w ciąży mogła korzystać ze szczególnych uprawnień przewidzianych w przepisach prawa pracy, powinna dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży (art.185 § 1 kp). Zaświadczenie takie nie musi odpowiadać żadnym szczególnym wymaganiom formalnych, ważne, żeby było wystawione przez lekarza i stwierdzało, że kobieta jest w ciąży, ewentualnie określało okres ciąży.
   Z powyższego moim zdaniem wynika, że nie możesz zostać zwolniona.

 2. Witam mam pytanie .
  Mam umowę o pracę na czas określony do grudnia 2016r pracuję na budowie. Właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży ale problem polega na tym że firma w której pracuje kończy budowę do końca marca i pracodawca chce składać pracownikom wypowiedzenia w tym także mnie. Co teraz ze mną czy jestem już chroniona?

 3. W opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajduje art. 177 kodeksu pracy par. 3 i następne.
  Z przepisów wynika, że umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
  Wprawdzie przepisu nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, ale zakładam, że to nie jest Twoja sytuacja.
  Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

  Z opisanego stanu faktycznego i zgodnie z prawem umowa przedłuży się do dnia porodu, jeśli nie jest to umowa o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
  Tak więc odpowiadając na pytanie – Nie możesz zostać zwolniona z pracy w okresie ciąży z wyjątkiem sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

  O ciąży powinnaś powiadomić pracodawcę niezwłocznie poprzez dostarczenie zaświadczenia lekarskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s