Konsumencie, czas na Twoje prawa!

Na posiedzeniu Sejmu w dniu 9 maja 2014 r. uchwalono ustawę o prawach konsumenta. Ustawa ta zwiększa ochronę kupujących na odległość i nakłada nowe obowiązki na sprzedawców. Nowe przepisy wchodzą w życie 25 grudnia 2014 r.

Ważne jest to, że prawa kupujących i obowiązki sprzedawców będą identyczne w całej Unii Europejskiej – nowa ustawa wdraża bowiem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw konsumentów.

Co przyniesie nam nowa ustawa?

Ustawa dotyczy zarówno klientów sklepów tradycyjnych, jak i kupujących online czy przez telefon (poza lokalem przedsiębiorcy). Nowe przepisy wprowadzają głównie obowiązek informacyjny sprzedawców (będzie to dotyczyć każdego typu zawieranych umów), uregulowania dotyczące sprzedaży na odległość oraz nową definicję konsumenta. Projekt nowego prawa przewiduje, że oprócz osoby fizycznej zawierającej umowę kupna sprzedaży z przedsiębiorcą, konsumentem będzie także osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która zakupi produkt w celu, który w przeważającym stopniu będzie niezwiązany z tą działalnością.

Najważniejsze i najkorzystniejsze zmiany dla konsumentów

– zostanie wydłużony termin na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość z 10 do 14 dni – co więcej, będzie się to odbywało bez podania przyczyny,

– w związku z wadą zakupionego towaru konsumentom będą przysługiwać aż cztery uprawienia: naprawa, wymiana, obniżenie ceny oraz zwrot pieniędzy – to od konsumenta będzie zależało, z której możliwości skorzysta,

– zostanie wydłużony czas, w którym przyjmuje się, że wada istniała już w momencie sprzedaży z 6 do 12 miesięcy – to jedna z najbardziej satysfakcjonujących zmian, ponieważ wiele reklamacji było automatycznie odrzucanych przez sprzedawców po upływie pół roku,

– realizację uprawnień konsumentów ułatwi również możliwość natychmiastowego żądania zwrotu pieniędzy lub wymiany na nową rzecz, zamiast ciągłego oddawania rzeczy do naprawy.

Mniej korzystne zmiany dla przedsiębiorców

– przedsiębiorca nie będzie mógł obciążać konsumentów wyższymi kosztami niż te, które faktycznie ponieśli za określony sposób zapłaty,

– wprowadzony zostanie obowiązek informacyjny – konsument musi zostać poinformowany w jasny i rzetelny sposób o informacjach takich jak dane przedsiębiorcy czy koszty – dotyczy to zarówno sklepów tradycyjnych, jak i internetowych.

Bądź na bieżąco!

Przygotuj się do nadchodzących i rewolucyjnych zmian – już dziś odwiedź stronę internetową stworzoną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl. Zapoznaj się z nowymi przepisami, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zyskać nową wiedzę dotyczącą przepisów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s