Telepraca – nietypowa forma zatrudnienia i jej kontrola.

Jakiś czas temu, zajmowałyśmy się zagadnieniem telepracy, jako jednym ze sposobów na walkę z bezrobociem. Chciałybyśmy jednak wrócić do tego tematu, bo okazuje się, że coraz więcej pracowników korzysta z tej formy zatrudnienia.

Otóż, zgodnie z Kodeksem pracy, telepraca to rodzaj zatrudnienia na odległość przy wykorzystywaniu środków komunikacji elektronicznej. Zawarcie takiej umowy jest korzystnym rozwiązaniem m.in. dla osób niepełnosprawnych, osób opiekujących się dziećmi oraz innych osób, których obecna sytuacja wymaga wykonywania pracy poza zakładem pracy.

Przy wykonywaniu pracy pracodawca i pracownik uzgadniają miejsce pracy, które jest najbardziej dogodne dla nich. Jest to kwestia na tyle istotna, ponieważ determinuje rodzaj wykonywanej telepracy. Z inicjatywą może wystąpić zarówno pracodawca, jaki i pracownik. Brak naszej zgody  na podjęcie pracy w formie telepracy nie może stanowić przesłanki wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Powierzenie wykonywania pracy w formie telepracy na okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym pracy rodzajowo innej jest niedopuszczalne.

Pamiętać jednak należy, że z uwagi na to, iż praca jest wykonywana poza siedzibą pracodawcy, tenże ma prawo kontrolować wykonywanie pracy przez pracownika w miejscu wykonywania pracy. Nie oznacza to jednak, że pracodawca może kontrolować jak chce i kiedy chce. Są pewne reguły, których musi przestrzegać.

Jeżeli więc wykonujemy pracę w domu, a pracodawca chce nas skontrolować to pracodawca musi najpierw uzyskać naszą zgodą wyrażoną na piśmie, lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej, lub za pomocą podobnych środków indywidualnego porozumiewania się na odległość.

Wykonywanie czynności kontrolnych nie może  naruszać naszej prywatności, prywatności naszej rodziny ani nie może utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych, w sposób zgodny z ich przeznaczeniem.

Przy czym pierwszą kontrolę przeprowadza się, na wniosek pracownika, przed rozpoczęciem przez niego wykonywania pracy. Strony mogą w odrębnej umowie określić sposób i formę kontroli wykonywania pracy przez pracownika, w tym sposób potwierdzania obecności pracownika na stanowisku pracy.  Wszelkie porozumienia pozwalają uniknąć nieporozumień i sporów, które mogłyby wyniknąć w związku z wykonywaniem umowy.

Także może warto zastanowić się nad taką formą wykonywania pracy, bo w wielu przypadkach jest to dobre rozwiązanie dla pracownika i pracodawcy, niezależnie od tego czy można nas kontrolować, czy nie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s