Ochota na zakupy

Czy podczas spaceru między alejkami centrum handlowego naszła Was ochota na zakup oszałamiającej sukienki lub oryginalnej torebki z wystawy? Z pewnością! A ile razy miałyście problemy z kupieniem takiego towaru? Zapewne ciężko zliczyć to na palcach jednej ręki.  Jeśli nie wiecie jak postępować w przypadku niechętnych do współpracy sprzedawców, ten artykuł jest właśnie dla Was! 

Bogata oferta centrów handlowych kusi swoimi cenami, przyciąga feerią kolorów i wzorów. Zarówno sieciówki, jak i butiki walczą o uwagę potencjalnych klientów.
Czasem jednak można się spotkać z odmową sprzedaży konkretnego produktu lub wprowadzeniem ograniczeń ilościowych. Warto pamiętać, że takie postępowanie sprzedawcy może być wykroczeniem, a my – jako konsumentki, mamy prawo do wyegzekwowania swoich racji – stanowi to bowiem wykroczenie przeciwko prawom konsumenta.

WYKROCZENIE CZY DZIAŁANIE W GRANICACH PRAWA?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ten, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny

W praktyce z takimi przypadkami można się spotkać, gdy chodzi o towary znajdujące się na wystawie. Jak ogromne jest nasze zdziwienie i rozczarowanie, gdy słyszymy odpowiedź sprzedawczyni, że towar z wystawy nie podlega sprzedaży. Ile razy zdarzało nam się interweniować w takich przypadkach u kierownika bądź właściciela sklepu? A ile interwencji przyniosło jakikolwiek rezultat? Z pewnością niewiele.

KIEDY INTERWENIOWAĆ
Czy w takim razie można interweniować w każdym przypadku? Nie będzie to zbyt dobra wiadomość dla zakupoholiczek oraz fanek pojedynczych, oryginalnych towarów z wystawy. Aby uznać odmowę sprzedaży towaru za wykroczenie, muszą zaistnieć dwie sytuacje:
– towar powinien znajdować się w sklepie (dotyczy to również towarów znajdujących się w magazynie czy też na wystawie)
– odmowa sprzedaży musi nastąpić „bez uzasadnionej przyczyny”.

WARTO WIEDZIEĆ!
Bardzo istotne jest, że towar poczytuje się za ofertę sprzedaży, jeśli jest on wystawiony na widok publiczny z oznaczeniem ceny.  Okno wystawowe jest więc częścią składową „przedsiębiorstwa sprzedaży”,  zatem nie ma podstaw do traktowania towarów umieszczonych w witrynie w sposób odmienny od reszty towarów.  Jeśli jednak towary są wystawione na ekspozycji, gdzie znajduje się informacja, że są tylko dekoracjami – nie możemy traktować tego jako wykroczenie. Zatem zwracajmy dokładnie uwagę na witryny sklepów i wypatrujmy cen – może się okazać, że nasze roszczenia będą bezpodstawne.

ZNACZENIE CYWILNOPRAWNE ODMOWY SPRZEDAŻY

Jako konsumentki, powinnyśmy zadbać o swoje prawa, zwłaszcza, jeśli zależy nam na kupnie wymarzonego towaru, bo jak mogłybyśmy odmówić sobie nowej ślicznej sukienki, która pasuje nam idealnie na najbliższą imprezę w okazyjnej cenie!  Nieuzasadniona odmowa sprzedaży powoduje powstanie po naszej stronie roszczenia o naprawienie wyrządzonej szkody, z tym, że to na nas, konsumentkach będzie spoczywał ciężar udowodnienia zarówno szkody, jak i jej wysokości.

Miłe Panie, kupujmy to co nam się podoba. Niech zakupy będą dla nas przyjemnością, bo to często właśnie o to nam chodzi. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy konsumentkami i korzystajmy ze swoich praw, jeśli takowe nam przysługują. Udanych zakupów życzą autorki bloga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s