Czy zaświadczenie i orzeczenie lekarskie to te same dokumenty?

Często zdarza się, że różne podmioty oczekują od Nas przedłożenia zaświadczenia bądź orzeczenia lekarskiego. W praktyce oznacza, że mamy nieraz problem, jaki właściwy dokument dostarczyć. W naszej praktyce spotkałyśmy się z tym, że sami lekarze czasami nie wiedzą co robić i w rezultacie raz wydają orzeczenia, raz zaświadczenia, a jeszcze innym razem na jednym wspólnym dokumencie  starają się wydać i zaświadczenie i orzeczenie.

Mając na uwadze różne kryteria , chciałyśmy Paniom podpowiedzieć, że orzeczenie i zaświadczenie to zupełnie różne dokumenty. Po pierwsze, posiadają odrębną podstawę prawną: zaświadczenie lekarskie uregulowane jest w Kodeksie pracy, natomiast orzeczenie w ustawie o transporcie drogowym. Następnie orzeczenie lekarskie uprawnia do wykonywania zawodu kierowcy, a zaświadczenie lekarskie jest wystawiane dla pracownika, uprawiającego dowolny zawód. Co więcej, orzeczenie lekarskie wystawiane jest zawsze dla kierowcy, bez względu na jego formę zatrudnienia,a zaświadczenie lekarskie otrzymuje pracownik  zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Kolejną różnicą jest zakres czasowy wystawionego dokumentu: orzeczenie lekarskie jest ważne maksymalnie 5 lat lub 30 miesięcy, a zaświadczenie lekarskie jest ważne  maksymalnie 5 lat.

Pamiętajmy o tym, żeby w razie konieczności uzyskiwać właściwe dokumenty i nie przysparzać sobie dodatkowych formalności i niepotrzebnie tracić swój cenny czas. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s