Czy zaświadczenie i orzeczenie lekarskie to te same dokumenty?

Często zdarza się, że różne podmioty oczekują od Nas przedłożenia zaświadczenia bądź orzeczenia lekarskiego. W praktyce oznacza, że mamy nieraz problem, jaki właściwy dokument dostarczyć. W naszej praktyce spotkałyśmy się z tym, że sami lekarze czasami nie wiedzą co robić i w rezultacie raz wydają orzeczenia, raz zaświadczenia, a jeszcze innym razem na jednym wspólnym dokumencie  starają się wydać i zaświadczenie i orzeczenie. Mając na uwadze różne kryteria , chciałyśmy Paniom podpowiedzieć, że orzeczenie i zaświadczenie to zupełnie różne dokumenty. Po pierwsze, posiadają odrębną podstawę prawną: zaświadczenie lekarskie uregulowane jest w Kodeksie pracy, natomiast orzeczenie w ustawie o transporcie drogowym. … Czytaj dalej Czy zaświadczenie i orzeczenie lekarskie to te same dokumenty?

Szczepić, nie sczepić…

Jakiś czas temu głośno było o zdarzeniu, kiedy pielęgniarka podała dziecku zamiast zastrzyku ze szczepionką, wodę. Poza, oczywistym oburzeniem, rodziców dziecka, co zrozumiałe, odezwały się także środowiska, które popierają lub są przeciw obowiązkowym sczepieniom dzieci. W Polsce obowiązek szczepienia wynika z art. 5 ustawy z dnia 05 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.  Wielu rodziców nie chce poddawać dzieci obowiązkowym szczepieniom. Zazwyczaj w takich sytuacjach Sanepid wzywa rodziców do wypełnienia obowiązku. Kiedy rodzice nie odpowiadają na wezwanie Sanepidu, ten może wydać decyzję administracyjną, od której rodzice mogą się odwołać do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, … Czytaj dalej Szczepić, nie sczepić…

Przychodzi baba do lekarza, a lekarz… odmawia pomocy. Cz. I

Czy lekarz ma prawo do odmowy udzielenia pomocy pacjentowi? Okazuje się że to trudne pytanie, bo naszym zdaniem, analizując obowiązujące przepisy, sytuacja nie jest jednoznaczna, jak by się wydawało. Podejmujemy ten temat dlatego, że same spotkałyśmy się z taką sytuacją, że lekarz odmówił udzielenia pacjentce pomocy. Tego typu sprawy są kontrowersyjne i często trudne, ale warto się nimi zająć. Ponadto  co raz częściej  docierają do nas sygnały, żebyśmy poruszyły temat  na blogu, bo takich sytuacji jest bardzo dużo. Przystępując do analizy sprawy, prześledziłyśmy przede wszystkim lekarski punkt widzenia w zakresie odmowy udzielenia pomocy pacjentowi. Okazało się, że jest sporo artykułów … Czytaj dalej Przychodzi baba do lekarza, a lekarz… odmawia pomocy. Cz. I

„Przychodzi baba do lekarza, a lekarz co może?”

Ostatnio spotkałyśmy się z przypadkiem, kiedy naszej znajomej, żyjącej od wielu lat w związku partnerskim, lekarz odmówił udzielenie informacji na temat stanu zdrowia narzeczonego przebywającego w szpitalu. Po raz kolejny w naszym otoczeniu spotykamy się z takim przypadkiem. Każdy lekarz jest zobowiązany do udzielenia pacjentowi, również małoletniemu, który ukończył 16 lat bądź jego ustawowemu przedstawicielowi, informacji o jego stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych metodach diagnostycznych czy leczniczych, dających przewidzieć się następstwach ich zastosowania bądź zaniechania, wynikach leczenia.  Ważne jest, by informacja udzielona przez osobę posiadająca wykształcenie medyczne była dla Nas  jako pacjentek przystępna, tzn. zrozumiała i jasna. W przypadku, gdy pacjentem … Czytaj dalej „Przychodzi baba do lekarza, a lekarz co może?”