Rodzę!!! … Nie jestem ubezpieczona! Co robić?!?!

Po pierwsze uspokójmy się. Jeżeli jest wśród Nas kobieta, która zaszła w ciążę i akurat nie ma ubezpieczenia, ma ona prawo korzystać z bezpłatnej opieki medycznej – przez cały okres jej trwania oraz 6 tygodni od dnia porodu.  Prawo to zostało uregulowane w  ustawie z dnia 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wówczas kobieta powinna pokazać dokumenty stwierdzające zamieszkanie oraz obywatelstwo (przykładowo dowód)  i wypełnić odpowiednie ubezpieczenie o braku ubezpieczenia.

Mimo wszystko wiele kobiet ma obawy co do praktyki stosowanej przez szpitale oraz inne publiczne placówki medyczne – delikatnie mówiąc są niemile widziane bez ważnego ubezpieczenia i odsyłane do innych placówek. Pamiętajmy, że takie sytuacje są bezprawne. Jeżeli więc, zdarzy się przypadek, w którym szpital, placówka publiczna odmówi udzielenia opieki medycznej, powinnaś zażądać pisemnej odmowy i poinformować o tym precedensie NFZ.

W przypadku, gdy mąż i ojciec dziecka jest ubezpieczony i pracuje, nie ma żadnego powodu do obaw, gdyż ubezpieczenie może objąć całą jego rodzinę. Wystarczy dopisać rodzinę do ubezpieczenia ubezpieczonego …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s