„Louiza Vuitton” ciąg dalszy

Kontynuując nasze rozważania na temat znaków towarowych, pora przejść do konkretów. Rejestracja znaku stanowi nasz pierwszy krok do budowania silnej marki, dlatego też nie możemy tego zaniedbać. Co zrobić, żeby nasz wymarzone, wypracowane oznaczenie stało się znakiem towarowym i korzystało z ochrony prawnej?

Każda z nas musi stanąć przed trudnym wyborem, ponieważ musimy podjąć decyzję na jakim obszarze chcemy uzyskać prawo ochronne. Mamy jak już wspominałyśmy trzy możliwości:

na terenie Rzeczypospolitej Polskiej

na terenie krajów UE,

na terenie całego świata.

W każdym z powyżej wskazanych przypadków właściwy będzie inny urząd i charakterystyczna procedura. Dzisiaj zajmiemy się postępowaniem w sprawie uzyskania prawa ochronnego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej rejestracją znaków towarowych zajmuje się Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, który znajduje się w Warszawie. Aby uzyskać prawo ochronne musimy wykonać kilka czynności, przede wszystkim, zbadać czy na terenie RP podobne oznaczenie nie zostało już zarejestrowane. Znak towarowy posiada warstwę słowną i graficzną. Z tego powodu bardzo ważne jest to, abyśmy zbadały warstwę słowną i graficzna naszego oznaczenia. Ponieważ w sytuacji, gdy warstwa graficzna jest wyjątkowa i niepowtarzalna, zaś warstwa słowna już funkcjonuje w obrocie, to nie uzyskamy prawa ochronnego na nasz znak.

Gdy już mamy pewność, że nasze oznaczenie jest wyjątkowe, pora na decyzję dla jakich towarów chcemy chronić nasz znak. W tym celu musimy sięgnąć do Międzynarodowej klasyfikacji towarów i usług, potocznie zwaną Klasyfikacja Nicejską. Jeżeli chcemy prowadzić działalność o profilu odzieżowym preferowanymi grupami będą grupa 18 i 25 Klasyfikacji Nicejskiej.

Jeżeli podjęłyśmy już wszystkie decyzje pora na przygotowanie się do postępowania rejestracyjnego, które nie należy do najprostszych. Nawet niewielki błąd może spowodować, iż uzyskanie prawa ochronnego będzie się przeciągało. Wniosek do Urzędu Patentowego składamy na urzędowym formularzu, w którym w sposób szczegółowy opisujemy nasz znak, wskazujemy wszystkie interesujące nasz grupy Klasyfikacji Nicejskiej. Następnie musimy wnieść właściwą opłatę od wniosku. Gdy nasz wniosek jest już gotowy musimy doręczyć go do Urzędu Patentowego.

Moje Drogie, jednak to nie koniec „ścieżki” do uzyskania prawa ochronnego do znaku. Po wniesieniu wniosku, Urząd Patentowy dokonuje ogłoszenia o zgłoszeniu znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego, niezwłocznie po upływie trzech miesięcy od zgłoszenia. Od momentu ogłoszenia inne osoby mogą zgłaszać zastrzeżenia do zgłoszonego przez nas oznaczenia.

Gdy już uda nam się przebrnąć przez całą procedurę, uzyskamy upragnione świadectwo ochronne, w którym zostanie wskazany nasz znak oraz numer prawa ochronnego.

Od tego momentu możemy już bez obaw wzmacniać naszą markę oraz walczyć o nasze prawa płynące z uzyskanego prawa ochronnego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s