Błąd lekarski nie taki drogi?

Ponownie wracam do błędów w sztuce lekarskiej, bo jak się okazuje, jest to wiąż palący problem. Pamiętać należy, że polscy lekarze na całym świecie są znani ze znakomitego przygotowania do wykonywania zawodu i potężnej wiedzy, jaką wynoszą z polskich uczelni. Potwierdzeniem tej teorii jest  to, że wielu polskich specjalistów jest cenionych w Polsce i na świecie. Trzeba chylić czoła przed wiedzą, poświęceniem i oddaniem chorym. Jednak, jak to w życiu bywa. błędy w sztuce lekarskiej zdarzają się. Ustalenie jednak całkowitej liczby uchybień popełnianych przez medyków jest z wielu względów bardzo trudne. Statystyki bowiem bazują najczęściej  na liczbie wyroków, jakie zapadają w sądach w sprawach o odszkodowania za błąd w sztuce lekarskiej. Dysproporcje między wiedzą i umiejętnościami polskich, a zagranicznych lekarzy bywają naprawdę wielkie. Szacuje się, że w Polsce rocznie sądy podejmują około 150 decyzji w sprawie przyznania odszkodowania (dla porównania w USA –  od 15,000 do 19,000). A co z wysokością odszkodowania?

Odszkodowania, jakie zasądzają polskie sądy w przypadkach poważnego uszczerbku zdrowotnego wynikającego z błędu lekarskiego kształtują się na poziomie 300-400 tysięcy złotych, bardzo rzadkie są nadal odszkodowania powyżej 500 tys. złotych, choć co raz częściej można zauważyć wzrost kwot zasądzanych na rzecz poszkodowanych.

W ostatnich latach w Polsce zapadło tylko kilka wyroków w wyniku, których pacjentom przyznano milion złotych. Precedensem w tej kwestii może być wyrok przyznający pacjentce warszawskiego szpitala przy ul. Banacha w Warszawie aż 5 milionów złotych. Jednak trzeba zauważyć, że wysokie odszkodowania są przyznawane poszkodowanym za błędy, w wyniku których zostało spowodowane kalectwo pacjenta. Na tle innych państw Polska nie wypada bardzo źle, jednakże w przypadku wspomnianych już Stanów Zjednoczonych średnie odszkodowanie wynosi nawet 500 tysięcy dolarów. Pomimo tego, warto walczyć o swoje prawa i odszkodowania. Często jest tak, że uzyskane pieniądze mogą dać szanse na dalsze, tym razem skuteczne leczenie.

Może nam już niedaleko do amerykańskich rozwiązań w zakresie wysokości zasądzonych kwot? Czas pokaże.

Ach te Stany, Stany … Jak mawiał Winston Churchill „ Na Amerykanów zawsze można liczyć,  jak  wyczerpią wszystkie złe rozwiązania, wówczas  zastosują właściwe”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s