Czym zajmuje się Prokurator?

Z jakim rodzajem spraw kojarzy Ci się Prokurator?

Odpowiedź jest prosta, ze sprawami karnymi. Prokurator zajmuje się prowadzeniem czy nadzorowaniem dochodzeń lub śledztw i rzecz jasna występuje przed Sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

To nie są jednak jedyne uprawnienia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jego rola jest znacznie szersza niż powszechnie się wydaje.

Postanowiłam dzisiaj napisać o roli Prokuratora, ale w innej odsłonie. Mianowicie co robi Prokurator w sprawach cywilnych?

Zgodnie z przepisem art. 7 kodeksu postępowania cywilnego Prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie oraz wziąć udział w każdym toczącym się postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywatelskich lub interesu społecznego.

Nie oznacza to, że może włączać się w każdą sprawę, bo ma takie widzimisie. Oczywiście, że nie, bowiem w sprawach rodzinnych z zakresu prawa niemajątkowego, prokurator może wytaczać powództwa tylko w wypadkach wskazanych w ustawie. Zdecydowanie nie może wytaczać pozwów o rozwód i separację, ale może wziąć udział w już toczących się postępowaniach.

Czyli innymi słowy w postępowaniu cywilnym może zainicjować postępowanie i wziąć udział w toczącym się postępowaniu.

Aby zainicjować postępowanie Prokurator musi kierować się przesłankami, o których powiadają przepisy. Czyli zachodzi konieczność ochrony praworządności, ochrona praw obywatelskich lub ochrona interesu społecznego. Jeżeli według jego oceny zajdzie choć jedna z nich może wszcząć postępowanie lub przyłączyć się do tego, które jest już prowadzone.

Są jednak takie rodzaje spraw, gdzie udział Prokuratora jest obowiązkowy. Dotyczy to spraw o ubezwłasnowolnienie i o ustalenie, że orzeczenie sądu zagranicznego podlega uznaniu.

Niezależnie od tego, czy jego udział jest obowiązkowy, czy też może np. przyłączyć się do toczącego się postępowania, Prokurator działa wówczas samodzielnie i nie jest związany z żadną ze stron postępowania.

Co oznacza, że może samodzielnie składać wnioski dowodowe, składać oświadczenia, może także zaskarżać orzeczenia jeśli taki środek odwoławczy przysługuje w danej sprawie.

Są też takie sytuacje prawne, gdzie bez Prokuratora nic się nie da zrobić. Przykładem takim jest sprawa dotycząca zaprzeczenia ojcostwa w sytuacji, gdy o to chce wystąpić ojciec, a dziecko osiągnęło już pełnoletniość. Wówczas zachodzi konieczność wystąpienia z wnioskiem do Prokuratora, aby ten zajął się sprawą. W sytuacji, gdy znajdzie podstawy do skierowania stosownego powództwa do Sądu, tylko Prokurator może to zrobić.

Gdyby ojciec pełnoletniego dziecka wystąpił z takim żądaniem do Sądu samodzielnie, pozew nie nabierze „rozpędu” z powodów formalnych, bowiem ojciec, tak jak napisałam powyżej, nie może samodzielnie takiego pozwu wytoczyć.

Czy ja miałam doświadczenia w występowaniu w sprawach cywilnych, gdzie brał udział Prokurator?

Zdecydowanie tak. Nawet teraz mam taką sprawę.

Wcześniej miałam sprawy z udziałem Prokuratora, o ubezwłasnowolnienie, w sprawach spadkowych, w sprawach dotyczących zaprzeczenia ojcostwa, itp.

Także rola Prokuratora w polskim systemie prawnym nie sprowadza się li tylko do spraw karnych, ale jest zdecydowanie szersza niż  niejednemu się wydaje.

Oczywiście Prokurator ma też swoje uprawnienia w postępowaniu administracyjnym, czy też przy wnoszeniu w niektórych sytuacjach środków odwoławczych, ale o tym innym razem.

Tymczasem życzę dobrego tygodnia, uśmiechu na twarzy i pogody ducha niezależnie od tego co nas otacza i jakie informacje trafiają do nas ze świata zewnętrznego.

Wszystkiego dobrego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s