Alimenty – zabezpieczenie na czas trwania procesu sądowego.

W tym tygodniu w ramach kontynuacji cyklu dotyczącego rozwodów dzisiejszy wpis poświęcam alimentom.

Poprzedni post dotykał tej tematyki, ale tym razem będzie o tym,

czy jest możliwość uzyskania alimentów w trakcie trwania sprawy o rozwód przed Sądem w postaci tymczasowego zabezpieczenia?

Tak, zdecydowanie.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim w tym zakresie musi być aktywna strona postępowania, która wystąpiła z roszczeniem o zasądzenie alimentów. Zatem jeśli chce uzyskać tymczasowe zabezpieczenie, aby na czas procesu sądowego mieć płacone alimenty przez stronę przeciwną musi złożyć do Sądu stosowny wniosek. Nazywa się on: wniosek o udzielenie zabezpieczenie powództwa w zakresie alimentów.

Czy warto taki wniosek złożyć?

Jak najbardziej, szczególnie, że w Polsce dość długo toczą się procesy sądowe, a trzeba także pamiętać, że od Wyroku I instancji może być złożona apelacja, co w oczywisty sposób przedłuża postępowanie. Dlatego też do czasu uzyskania prawomocnego rozstrzygnięcia, strona która wnioskuje o alimenty na czas procesu ma bardzo duże szanse je otrzymywać. Oczywiście warunek jest taki, że po pierwsze należy taki wniosek złożyć, a po drugie odpowiednio go uzasadnić, aby wykazać przed Sądem, że są spełnione przesłanki do uzyskania tego zabezpieczenia.

Czym jest zatem to zabezpieczenie?

Jest to tymczasowe rozwiązanie na czas trwania postępowania sądowego, zobowiązujące jedną ze stron do zapłaty określonej sumy pieniędzy w ustalony przez Sąd sposób. Sąd w tym zakresie wydaje stosowne Postanowienie. Ważne jest to, iż wniosek taki jest zwolniony od kosztów, a jego wykonanie następuje natychmiast po wydaniu owego Postanowienia jeżeli wniosek zostaje uwzględniony przez Sąd.

Jak uzyskać takie zabezpieczenie?

Ważne jest to, że strona musi spełniać przesłanki, które dadzą podstawę do orzeczenia tego zabezpieczenia. Dlatego też osoba składająca wniosek musi uprawdopodobnić swoje roszczenie. Tutaj zwracam uwagę na bardzo ważny aspekt w zakresie uzyskania zabezpieczenia: strona nie musi udowodnić roszczenia, a uprawdopodobnić.

To powoduje, że nie ma takich wymogów formalnych jak przy dowodach, ale samo twierdzenie, że alimenty się należą nie jest wystarczające. Dlatego trzeba przedstawić dokumenty np. rachunki, zaświadczenia, faktury, umowy, potwierdzenia przelewów z których wynikają określone miesięczne koszty utrzymania. Oczywiście można powołać dokumenty, które zostały złożone do Sądu wraz z pozwem, jeśli są one wystarczające.

Zdecydowanie doradzam moim Klientom, żeby z takim wnioskiem o zabezpieczenie występować z uwagi na to o czym napisałam powyżej.

Jeżeli działasz sam/a, wówczas podpisujesz ten wniosek jako strona, bowiem możesz to zrobić. Jeśli działa pełnomocnik to on zajmie się przygotowaniem i złożeniem w Twoim imieniu tego wniosku.

Zatem do dzieła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s