Wakacje kredytowe.

Dzień dobry. Jestem znów na blogu po krótkich wakacjach. Wróciłam wypoczęta i zadowolona. Sprzyjało mi wszystko: cudowne towarzystwo, wspaniała pogoda i piękne miejsca, które przyszło mi zobaczyć.

Nastąpił powrót do pracy i także powrót do pisania na blogu.

Dzisiaj po krotce opiszę ustawę potocznie zwaną „wakacjami kredytowymi”. Wiem, że mnóstwo osób czekało na tę regulację prawną i cieszę się, że już jest.

Zatem stało się to dzisiaj – Prezydent RP podpisał ustawę o pomocy kredytobiorcom. Dokładnie chodzi o ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Od razu należy zaznaczyć, że przepisy nie zwalniają ze spłaty rat kredytowych, ale dają chwilowy oddech.

Przepisy dotyczą kredytów hipotecznych udzielonych kredytobiorcom w walucie polskiej. Głównym założeniem jest odroczenie spłaty rat przez osiem miesięcy w następujący sposób: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale obecnego roku i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Oczywiście nie oznacza to, że te płatności znikną, wręcz przeciwnie, one pozostaną, ale okres kredytowania zostanie wówczas wydłużony o stosowną liczbę miesięcy, kiedy kredytobiorca skorzystał z „wakacji kredytowych”.

Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, trzeba spełnić łącznie dwie przesłanki wskazane w ustawie, a mianowicie:

a) posiadać  umowę kredytu hipotecznego zawartą przed 1 lipca 2022 r. oraz

b) zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Jeśli kredytobiorca korzystał wcześniej z odroczonych płatności, a złoży wniosek na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych odroczonych płatności zostanie skrócony w momencie  złożenia nowego wniosku przez kredytobiorcę.

Pamiętać jednak należy, że z tego rozwiązania mogą skorzystać jedynie Ci, którzy zaciągnęli kredyt w złotówkach i dotyczy on nieruchomości przeznaczonej wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Jeśli kredytobiorcy, spełniający powyższe warunki, będą zainteresowani zawieszeniem spłaty rat mogą wystąpić do banku ze stosownym wnioskiem. Wniosek taki może być złożony pisemnie, mailowo lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Tzw. wakacje kredytowe zaczynają się w momencie doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie płacenia rat.

W ustawie znalazły się także przepisy dotyczące zwiększenia środków wpłacanych przez banki do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Kredytobiorcy będą mogli skorzystać ze wsparcia tego Funduszu, ale muszą spełnić co najmniej jeden z warunków:

a) co najmniej jeden z kredytobiorców musi mieć status bezrobotnego,

 albo

b) miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego muszą przekraczać 50 procent miesięcznych dochodów,

albo

c) miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie może przekraczać w 2022 r. 1.552,00 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1.200,00 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Zgodnie z ustawą ma zostać również wprowadzony nowy wskaźnik oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u.

Na koniec: zostały w tym akcie prawnym wprowadzone stosowne przepisy przedłużające działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października 2022 r.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Natomiast przepisy dotyczące  tarcz antyinflacyjnych będą obowiązywały od 31 lipca 2022 r.

Także mamy nie tylko okres wakacji letnich, ale także wakacji kredytowych. Niech zatem z tych rozwiązań prawnych korzysta każdy kto tego potrzebuje, bo być może zawieszenie spłacania rat kredytowych odciąży niejednemu domowy budżet i przyniesie trochę oddechu w obecnych czasach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s