Nowe dowody rejestracyjne.

Tak dużo zmienia się w obowiązujących przepisach, praktycznie we wszystkich dziedzinach prawa, że aż głowa boli, żeby wszystko ogarnąć.

Wierzcie mi, praca prawnika nie jest lekka, łatwa i przyjemna.

Oczywiście można powiedzieć, że nikt nie kazał mi wykonywania tego zawodu. Tak to prawda, sama chciałam, jednak zawsze byłam uczona jako adeptka sztuki prawniczej, że dobre prawo to stabilne prawo, przewidywalne i zrozumiałe dla każdego obywatela. Wiemy, że tak nie jest. Trzeba jednak radzić sobie w otaczającej nas rzeczywistości i nie ma co narzekać.

Skoro słowo się rzekło, że mamy do czynienia z nowościami, proszę bardzo, oto one.

Nie są tym razem skomplikowane, a wręcz odwrotnie proste i zrozumiałe. Warto jednak odnotować, że nowe przepisy niebawem wchodzą w życie i obejmą nie jednego z nas.

Otóż, od poniedziałku, czyli od 16 maja br. zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące wzoru dowodu rejestracyjnego. Podstawę prawną stanowi rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Wcześniej stosowne zmiany zostały wprowadzone do ustawy o dokumentach publicznych, stąd konieczność dostosowania dokumentów i wprowadzenia odpowiednich przepisów tzw. aktów wykonawczych.

Do tego rozporządzenia dołączono wzór nowego dowodu rejestracyjnego, a zatem można zobaczyć jak ten dokument będzie wyglądał.

Wprowadzono szereg zabezpieczeń, aby uniemożliwiać fałszowanie dowodu rejestracyjnego, a wiemy, że były i są zakusy na dokonywanie oszustw w tym zakresie. Zabezpieczeniami mają być m.in. numeracja i personalizacja wykonywana metodą druku laserowego, folia w sposób trwale zintegrowana z dokumentem oraz laserowy numer rejestracyjny pojazdu w odpowiedni sposób zintegrowany z tym dokumentem.

A teraz ważne informacje dla właścicieli samochodów.

Mianowicie, pomimo zmian, urzędy dokonujące rejestracji pojazdów  będą wydawały dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki zamówione i wyprodukowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zgodnie z wzorem określonym w przepisach dotychczasowych, ale nie dłużej niż do 12 lipca 2022 r.

Natomiast dowody zamówione przed wejściem w życie rozporządzenia  i wyprodukowane po wejściu rozporządzenia będą już zgodne z nowym wzorem.

Co ważne, dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność.

Czyli, nie ma obowiązku wymiany dowodów rejestracyjnych, które są w użyciu i pozostają aktualne. One ważne są do końca terminów, które są tam podane.

Natomiast nowy dowód rejestracyjny otrzyma każdy, kto w maju br. zarejestruje samochód lub będzie chciał z własnej woli wymienić dokument. Dowody rejestracyjne sprzed maja 2022 r. w starej wersji, tak jak napisałam powyżej, będzie można odbierać do 11 lipca 2022 r.

To co? Odetchnęliśmy z ulgą, że nie trzeba biegać do urzędów, stać w kolejkach, itp. Na pewno.

Życzę zatem miłego weekendu, pięknej pogody i jak najwięcej odpoczynku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s