Dobrze doradzić.

Często spotykamy się z informacjami dotyczącymi osób zajmujących się coachingiem biznesowym, finansowym, osobistym, duchowym.

Czasy są takie jakie są dlatego też mnóstwo osób poszukuje pomocy, doradztwa, wsparcia w różnych dziedzinach swojego życia.

Dlatego też tak ekspansywnie rozwijają się usługi coachingowe, a czy warto korzystać? to już każdy powinien sam odpowiedzieć na to pytanie.

Natomiast dzisiaj ostanowiłam napisać czym  jest coaching.

Przede wszystkim to jest angielska nazwa, którą możemy tłumaczyć jako np. trenowanie, czy jako korepetycje. Zwał jak zwał, chodzi przede wszystkim o to, że jest to proces nakierowany na rozwój osoby w dziedzinie, gdzie chce dokonać zmian i iść do przodu, aby osiągnąć wymarzone cele.

Wszędzie, gdzie będziemy czytać definicję tego pojęcia znajdziemy takie określenia, iż głównie chodzi o to, aby wspierać osobę, która korzysta z takich usług, aby dokonywała ona samodzielnie zmian w swoim życiu w obszarze, który ją interesuje.

W różnych opracowaniach znajdziemy główne cechy, którymi m.in. są: dobrowolność korzystania z takich usług, nakierowanie na pomoc, pobudzanie do myślenia i działania, a także w sposób świadomy dokonywanie zmian w różnych obszarach życia. Istotą jest wykorzystanie zasobów danej osoby, aby mogła osiągnąć wyznaczone cele. Zgodnie z definicją coach ma na celu pomaganie w przekroczeniu barier, wyjściu ze strefy komfortu, ale także poznanie samego siebie i odnalezienie w sobie poczucia własnej wartości i znalezienie balansu w życiu.

Spotyka się w praktyce różne formy tej działalności, choćby:

coaching personalny nastawiony na rozbudowę sfery wewnętrznej człowieka,

life coaching dotyczący relacji i życia osobistego,

coaching zawodowy zajmujący się osiągnięciem kariery zawodowej,

executive coaching dotyczący  pracy z kadrą zarządzającą w firmie,

coaching inwestycyjny związany zazwyczaj z inwestycjami i doradztwem finansowym,

–  diet coaching mający na celu wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Oczywiście to co napisałam powyżej, jest jedynie przykładem, bowiem mogą to być także inne dziedziny tej działalności.

Czy warto wspierać się coachem? To jest pytanie, które można tylko indywidualnie skierować do danej osoby. Z moich doświadczeń z pracy z Klientami wiem, że sporo osób korzysta, a z jakimi efektami? Różnie, jak to zwykle w życiu tzn. niektórzy twierdzą, że życie ich diametralnie zmieniło się na lepsze, inni, że tak jak stali w miejscu tak stoją.

Czy każdy coach jest psychologiem, psychiatrą lub lekarzem? Nie jest i nie musi. Brak jest prawnych uregulowań, które narzucałyby, aby działalność ta mogła być wykonywana jedynie przez określone osoby, posiadające stosowne wykształcenie.

 W moim zawodzie jest zgoła odmiennie. Radcą prawnym może być tylko osoba, która ukończyła studia prawnicze, ukończyła aplikację radcowską, zakończoną pozytywnym egzaminem i jest wpisana na listę radców prawnych. Innymi słowy, nie może wykonywać zawodu radcy prawnego osoba, która ma takie widzimisie i nie spełnia warunków opisanych powyżej. Gdyby pomimo to świadczyła pomoc prawną jako radca prawny, byłaby po prostu oszustem.

Wracając do coachingu tu takich ograniczeń nie ma. Innymi słowy w tym przypadku prawo daje dużą swobodę.

Natomiast od strony prawnej taka działalność nie jest oczywiście całkowicie obojętna, bo prawo dotyka tak naprawdę każdej dziedziny życia.

Korzystając z takich usług, według prawa, klient zawiera umowę zlecenia, nawet jeśli nie jest ona w formie pisemnej. Czyli każda ze stron powinna wywiązać się z warunków umowy. Coach poprzez świadczenie usługi z dołożeniem należytej staranności, a klient poprzez zapłatę określonego wynagrodzenia (oczywiście jeśli strony nie umówiły się na bezpłatne świadczenie usługi).

Coach powinien wystawić także fakturę, czy rachunek, opiewające na umówioną kwotę i zapłacić podatki i daniny publiczne.

Natomiast coach często pozyskuje dane osobowe swoich klientów, a zatem ma obowiązek przestrzegać wszelkich regulacji związanych z RODO. To jest niezwykle istotne, bowiem wielokrotnie  ma do czynienia z tymi danymi, a także z danymi osobowymi wrażliwymi, które podlegają szczególnej ochronie. Coach świadcząc usługi powinien kierować się także zasadą przejrzystości, mieć opracowane i podane do wiadomości procedury związane właśnie z RODO, polityką prywatności, polityką cooki, itp. Należy także pamiętać o zachowaniu poufności odnośnie wszelkich informacji, które zostały pozyskane od klienta. Natomiast klient ma prawo żądać dostępu do swoich danych osobowych.

Także jakby nie patrzeć od prawa nie uciekniemy, bo dotyka ono każdego aspektu życia. Nie mniej jednak w tej działalności, o której dzisiaj postanowiłam napisać, ważne jest, aby szukać i korzystać naprawdę ze sprawdzonych i doświadczonych coachów. Dlatego, żeby ta pomoc, o którą prosimy, przyniosła fatycznie efekty, ale także, żeby nie narazić się na przykrości np. poprzez sprzedanie naszych danych osobowych, ujawnienie tajemnicy, np. o naszym życiu seksualnym, poglądach politycznych, itp., a potem wykorzystywanie do szantażu. Licho nie śpi, trzeba być czujnym i tyle.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s