O kobietach i podatkach. Tak jakoś wyszło …

Dzień dobry w poniedziałek. Zaczynamy kolejny tydzień. Może nie są to zwykłe i normalne dni, nie mniej jednak, niezależnie od okoliczności trzeba żyć, działać i pracować.

W związku z sytuacją na Ukrainie, Polacy masowo ruszyli, aby pomóc obywatelom tego kraju.

W wielu przypadkach mamy do czynienia z tzw. ruchem oddolnym i spontanicznym. I bardzo dobrze, bo osoby, które zdecydowały się nieść pomoc kierują się odruchem serca. W takich momentach jak obecne czasy, pomagający nie zastanawiają się jakie są koszty takiej pomocy, czy przepisy podatkowe za chwilę „nie spadną im na głowę”. Działają, niosą to na co każdy czeka w trudnych momentach, po prostu nadzieję.

Na blogu, jak wiecie głównie zajmuje się prawem, zatem zapewne to co opiszę poniżej  będzie pomocne dla tych, którzy pomocy udzielają.

Otóż, od 5 marca bieżącego roku weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zerową stawkę podatku VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów lub usług związanych z pomocą dla ofiar wojny w Ukrainie.  Innymi słowy, jeżeli ktoś dostarcza np. ubrania, koce, żywność, wówczas w przypadku takiej nieodpłatnej pomocy mamy do czynienia z tym co opisałam powyżej.

Warto zauważyć, że zerowa stawka VAT dotyczy tak naprawdę każdej pomocy, która kierowana jest do osób pokrzywdzonych wojną. Kolejną istotną kwestią jest to, że wspomniana stawka VAT ma zastosowanie od 24 lutego 2022 r., a zatem od dnia wybuchu wojny na Ukrainie. Póki co są to na razie przepisy obowiązujące na czas określony, czyli do 30 czerwca 2022 r. Oczywiście ta zerowa stawka VAT ma przede wszystkim znacznie dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się świadczyć pomoc dla Ukraińców. Nie mniej jednak, moim zdaniem przepisy te są istotne, a więc dla tych, którzy nie wiedzą, mają okazję teraz się dowiedzieć.

Oczywiście jako prawnik zachęcam do lektury całego aktu prawnego, ale to już jak kto woli.

A teraz o czymś przyjemnym i sympatycznym, aby oderwać się choć na chwilę od trudnej rzeczywistości. Jutro dzień kobiet, obchodzony w szczególnej sytuacji i atmosferze.

Nie mniej jednak warto nie zapominać o tym święcie.

Niezależnie od tego co się dzieje, warto spoglądać na wszystko z optymizmem. Przecież nie bez kozery jest powiedzenie, że wiara czyni cuda. Kobiety, życzenia ode mnie dla Was skierowane są z głębi serca, z przekonaniem, że każda z Was jest jedyna, niepowtarzalna i jest cudem. Tego trzymajmy się Dziewczyny, bo to sama prawda.

ZATEM DZIEWCZYNY, KOBIETY, PANIE TO DLA WAS Z OKAZJI DNIA KOBIET – JUŻ DZISIAJ.

Fajne są kobietki niezależnie od wieku, wykształcenia, stanu cywilnego, itd. Dlatego też mamy swoje święto (choć wiadomo, że powody wyznaczenia święta kobiet były inne), bo mądrość, dobroć, piękno zawsze warto uhonorować, choćby jednym dniem w roku.

Moje kochane kobietki, życzę Wam nie tylko w dniu 8 marca, ale zawsze, miłości i akceptacji samej siebie, dostawania miłości od innych, powodzenia we wszystkich dziedzinach życia i otrzymywania tego na czym Wam najbardziej zależy.

Wszystkie jesteście urocze, ja też, a co!! Nawet wtedy, gdy nie odróżniamy lewej strony od prawej, gdy nasze myślenie i logika jest tylko nam zrozumiała, kiedy wpadamy w szał zakupów i wciąż powtarzamy, że nie mamy się w co ubrać, choć szafy wypełnione są po brzegi ubraniami i innymi damskimi akcesoriami.

Odpuście czasami swoimi partnerom i nie zadawajcie odwiecznego pytania: „O której to się wraca do domu i w ogóle to gdzie byłeś? Jak macie zaufanie i jesteście przekonane, że partner  jest w porządku i jedynie umówił się na męskie spotkanie, to z tego powodu nic się nie stanie, że wrócił o godzinie, kiedy księżyc zdecydowanie wybierał się do snu. W  przypadku, gdzie powody późnych powrotów były inne, to lepiej odpuścić sobie, bo do czego jest potrzebny ktoś kto kłamie i oszukuje? Do niczego.

Pamiętajcie też, żeby być dobre dla innych kobiet. Wiadomo, bowiem, że największym wrogiem kobiety potrafi być inna kobieta. Te koronkowe intrygi, zazdrość i plotki są czymś na co chyba żaden mężczyzna by nie wpadł. Warto więc odpuścić, bo z czegoś takiego nic dobrego nie wynika dla nikogo. Naprawdę.

Życzę Wam w Dniu Kobiet wszystkiego co najlepsze, żeby złe sytuacje omijały Was z daleka, żebyście były spełnione rodzinnie, zawodowo i zawsze kiedy tego potrzebujecie znajdowały czas dla siebie i żebyście mogły spełniać swoje marzenia. W końcu po to żyjemy, żeby być szczęśliwymi.

Kobiety po prostu fajne są, mądre, często niezależne i jest w nich siła i moc. Zatem jeszcze raz wszystkiego dobrego dla wszystkich kobiet od kobiety.

Trzymacie się dziewczęta, bo jak tylko chcemy to świat jest u naszych stóp.

Złe czasy też miną, bo pamiętajcie „po burzy zawsze wychodzi słońce”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s