Będzie dobrze.

Kilka dni temu z niedowarzeniem dowiedzieliśmy się, że wojna jednak wybuchła. Choć sytuacja była napięta od dłuższego czasu, pewnie wszyscy liczyliśmy, że działania dyplomatyczne przyniosą oczekiwane rezultaty i będzie spokój. O spokoju każdy z nas marzy i pewnie wszystkim nam na nim zależy.

Do tej pory wydawało się, że życie nasze jest bezpieczne i poukładane, a w każdej sytuacji znajdziemy wyjście. Pamiętamy jak dwa lata temu dowiedzieliśmy się o pandemii, a potem czas kiedy byliśmy zamknięci w domach, wydawało się, że świat się skończył. Nie skończył się. Życie toczyło i toczy się dalej. Chociaż mamy nową i groźną sytuację, liczę na to, że jednak będzie dobrze.

W ubiegłym tygodniu zastanawiałam się jakie kolejne tematy prawne opisać na blogu. Planowałam z wyprzedzeniem kilkutygodniowym. Okazało się nagle z dnia na dzień wszystko się zmieniło. Bezpieczny świat runął jak domek z kart, zatem tematy, które chciałam zaprezentować przynajmniej na dzisiaj wydały mi się mniej istotne. Pojawią się one zapewne za jakiś czas, bo gorąco w to wierzę.

Wracając do obecnej sytuacji. Wiele osób zadaje sobie pytanie: Dlaczego? Nie wiem, nie znam odpowiedzi i nie zadaję sobie tego pytania, bo wiem, że ta odpowiedź póki co nie nadejdzie.  

Myślę, że nie ma sensu teraz nad tym się zastanawiać, a skupić się na pomocy innym, ale i pomóc też sobie samym.

Dużo osób boi się i wpada w panikę. Oczywiście jest to zrozumiałe, bo strach i lęk najczęściej pojawia się wtedy, kiedy nie mamy na coś wpływu, nie wiemy co się wydarzy, a czujemy, że nasze bezpieczeństwo może prysnąć jak bańka mydlana. Warto więc nie ulegać panice i lękowi. Choć może się to wydawać kuriozalne i niedorzeczne, pamiętajmy, że strach jest zawsze złym doradcą.

Dla mnie istotne, budujące i piękne jest to ile osób zdecydowało się pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Okazuje się, że w trudnych chwilach potrafimy się zjednoczyć, okazać empatię i życzliwość.

Oto właśnie chodzi, żeby dobro zawsze brało górę, bo wtedy zło można pokonać.

Natomiast chciałabym zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, aby nie umknęły.

Po pierwsze warto zwrócić uwagę skąd czerpiemy informacje o działaniach wojennych i obecnej sytuacji. Współczesny świat to nie tylko działania wojskowe, ale także dezinformacja, która już dzieje się w Internecie. Warto więc czerpać informacje ze sprawdzonych źródeł, a nie powielać  na swoich profilach tego, co jest nieprawdą i właśnie dezinformacją i tak naprawdę bardzo szkodzi.

Po drugie osoby, które spontanicznie pomagają i chcą pomóc, a nie wiedzą jak, mogą korzystać z oficjalnych informacji podawanych przez organizacje, fundacje, które od lat zajmują się pomocą humanitarną i wówczas będzie wiadomo co konkretnie jest potrzebne, jakie zbiórki są organizowane. Organizacje te wiedzą jak to robić i jaka konkretna pomoc jest potrzebna. Działania na własną rękę mogą okazać się nieskuteczne.

Naturalnie cudownie, że jest tak dużo oddolnych inicjatyw pomocy i ludzie dzielą się tym, czym mogą się podzielić. Istotne jest, aby w tym wszystkim było to odpowiednio skoordynowane.

W tej sytuacji, która zaistniała, wiele osób wykonujących konkretne zawody proponują swoją pomoc: psycholodzy, lekarze, farmaceuci i inni.

Prawnicy także ruszyli z pomocą. Pomimo, że na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, co prawnicy teraz mogą zaoferować? Dużo, naprawdę. Dlatego, że uciekinierów przed wojną będzie co raz więcej i zapewne znajdą się na terenie naszego Kraju i być może będą chcieli pozostać. Wtedy w grę będą wchodziły procedury prawne, m.in. związane z obowiązującymi przepisami o cudzoziemcach. Zatem na pewno będzie potrzebna pomoc w tym zakresie, a być może także i w innym.

Do tej pomocy dołączyła się także Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, której jestem członkiem, wpierając Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej. OIRP organizuje od 25 lutego br. bezpłatną pomoc prawną na rzecz osób potrzebujących pomocy z Ukrainy, a  przebywających na terytorium Polski.

 Podstawowe informacje dla obywateli Ukrainy w zakresie wjazdu i pobytu na teren Polski można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/udsc/ukraina2

Dalsze wpisy i tematy na blogu będą w zależności od potrzeb wynikających na bieżąco. Podzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem na pewno. Pozdrawiam serdecznie. Będzie dobrze. Tego się trzymajmy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s