Najem krótkoterminowy

Dzisiaj postanowiłam napisać co nieco o najmie, ale w innej odsłonie, zostawiając na boku obowiązujące przepisy zawarte w kodeksie cywilnym.

Nie, nie sama nic nie wymyśliłam czym chciałabym się z Wami podzielić. Nawet gdybym miała genialne pomysły na nowe regulacje prawne, to musiałabym zainteresować tych, którzy mogliby w tym zakresie rozpocząć proces legislacyjny.

Wobec tego, o czym będzie wpis na blogu?

O tzw. najmie krótkoterminowym. Ta dziedzina rozwija się od jakiegoś czasu w bardzo dużym tempie. Za tym idą duże pieniądze, które pewnie większość ludzi chciałaby zarabiać. W życiu nie ma próżni, wszyscy to wiemy, ale wiemy również, że jeśli jedna branża nadmiernie rozwija się może spowodować zubożenie drugiej, działającej w tym samym obszarze.

Najem krótkoterminowy staje się co raz większym zagrożeniem dla branży hotelarskiej, która już z powodu pandemii, nie jest w najlepszej kondycji. Okazuje się, że ten rodzaju najmu jest swego rodzaju zagrożeniem dla pensjonatów i hoteli niemal w całej Europie. Dlatego też Komisja Europejska postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce, aby dowolność w zakresie najmu krótkoterminowego została zakończona.

Wobec tego planowane jest jeszcze w 2022 r. wprowadzenie na poziomie UE przepisów, regulujących kwestię najmu w odniesieniu do funkcjonowania branży turystycznej tak, żeby był „wilk syty i owca cała”.

Czym jest zatem owy najem?

Jest to tzw. STR czyli z języka angielskiego (short-term accommodation rental). W uproszczeniu polega to na tym, że ktoś ma wolny pokój w swoim mieszkaniu, lub wolne mieszkanie, a ktoś potrzebuje w danym mieście przenocować taniej niż w hotelu lub pensjonacie. Korzysta więc z tego co proponuje ten pierwszy.

Korzyść jest obopólna. Pierwszy zarabia pieniądze, a drugi mniej płaci za nocleg niż gdyby korzystał z hotelu.

Ponieważ ta forma stała się bardzo popularna, powstały platformy oferujące takie usługi, gdzie można wynająć nie tylko pokój, mieszkanie, ale cały dom. Rynkiem tym zainteresowali się także wielcy gracze, którzy zaczęli kupować nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy.

Wszystko wydaje się piękne, bo każdy zadowolony: usługodawca i usługobiorca.

Niestety jest jednak druga strona, a mianowicie są miasta, gdzie co raz mniej jest stałych mieszkańców, bo mieszkania głównie kupowane są pod najem krótkoterminowy. To powoduje, że władze poszczególnych miast nie do końca mają rozeznanie na jakim poziomie w ich mieście, czy regionie jest turystyka. Zmniejszają się też wpływy do budżetów lokalnych z podatków, opłat za śmieci, itd. Poza tym nie należy zapominać o rosnących cenach mieszkań w danym mieście, czy cenach w sklepach, co dla stałych mieszkańców może być trudne do udźwignięcia.

Oczywiście jest także pozytywna strona medalu, bo jeśli ktoś prowadzi biznes w tym zakresie, to świetnie sobie radzi, dzięki czemu zatrudnia inne osoby, czy współpracuje z innymi firmami, co w rezultacie powoduje, że zarabia na tym mnóstwo ludzi.

Dlaczego więc maja powstać regulacje prawne w tym obszarze?

Z tego co wiadomo na tę chwilę, głównymi założeniami dotyczącymi regulacji prawnych miałoby być doprowadzenie do tzw. zrównoważonego systemu turystycznego rozwijającego się zarówno w zakresie najmu krótkoterminowego i w branży hotelarskiej.

Przepisy miałyby także na celu stworzenie jednakowych warunków dla wszystkich dostawców usług, o których mowa. W zakresie wynajmu krótkoterminowego ma dotyczyć to nie tylko osób prowadzących taką działalność zawodową, ale także osób zajmujących się tym w sposób prywatny nie prowadzących firmy w tym obszarze.

Komisja Europejska przyjmowała propozycję rozwiązań, które można znaleźć na ich stronie, pracując nad stosownymi regulacjami prawnymi. Jak to zwykle bywa, zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że nie powinny być wprowadzane rzeczone regulacje, bowiem właściciel mieszkania może z nim robić co zechce, może go wynajmować długoterminowo, krótkoterminowo, na wakacje, itd. Zatem żadne przepisy nie powinny wchodzić w tę sferę życia. Natomiast zwolennicy twierdzą, że branża zwana STR jak będzie uregulowana, to wprowadzi się porządek, a jednocześni zapewni zrównoważony i odpowiedzialny rozwój tego sektora na terenie UE. Poza tym regulacje prawne będą wspierały samorządy lokalne w realizowaniu polityki związanej z interesem publicznym, ochroną środowiska, ale też wspieraniem i promowaniem od strony turystycznej danego regionu.

Zatem zobaczymy jak ostatecznie rozwinie się sprawa w zakresie najmu krótkoterminowego, a jeśli wejdą w życie stosowne przepisy, to jaki będzie ich kształt? Wobec tego czekamy.

2 uwagi do wpisu “Najem krótkoterminowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s