Praca lekka, łatwa i przyjemna.

Czy praca może być lekka, łatwa i przyjemna? Na pewno tak, choć zapewne wiele osób swoją pracę raczej traktuje jako przykry obowiązek, przymus konieczny, aby zarabiać pieniądze. Oczywiście nie w każdym przypadku tak jest, bo są osoby, które robią zawodowo to co kochają, robią z pasją i sercem.

Nie mniej jednak wiemy, że pracujemy bardzo dużo i długo. Ile jest osób, które skarżą się, że pracują po godzinach, że nie mają już na to siły, że ich życie w zasadzie toczy się tylko wokół pracy. Ile jest osób, które skarżą się na tzw. wypalenie zawodowe, popadają w nerwice, depresje, które burzą ich dotychczasowy świat. Tworzy się wówczas brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a życiem prywatnym. Brak tej równowagi, niestety ma negatywny wpływ na psychikę, a i relacje rodzinne na tym cierpią lub wręcz rozpadają się.

Czy zmęczony pracownik jest wydajny? Oczywiście, że nie. Zwiększa się ryzyko popełniania błędów, zapominania wykonania jakiś prac, a czasu na odpoczynek pozostaje niewiele. Nie dość, że pracownik popada w frustracje, ale i pracodawca niewiele z tego ma. Oczywiście zawsze takiego niewydajnego pracownika można zastąpić innym (niestety to się często zdarza). Ten nowy, na początku, chcąc się wykazać, będzie pracował ponad siły i sam też w końcu stwierdzi, że nie daje rady. Zatem można zatrudnić kolejnego i kolejnego pracownika. Tylko nie na tym, rzecz polega.

Eksperci zajmujący się rynkiem pracy od dawna podnosili, że spędzanie długich godzin w pracy wywołuje negatywne skutki dla pracowników, ale ostatecznie negatywnie też odbija się to na pracodawcy. Pracownik i pracodawca to „naczynia połączone” i chodzi o to, żeby wszystko działało i współgrało ze sobą  z uwzględnieniem potrzeb obu stron.

Przeciążenie i wypalenie zawodowe stało się niestety zjawiskiem dość powszechnym, dlatego co raz częściej szuka się sposobów, aby unikać takich sytuacji i znaleźć dobre rozwiązanie tego problemu.

Jednym z krajów, który postanowił niejako przetestować nowe formy, poprzez skrócenie czasu pracy do czterech dni była Islandia. Wprowadziła w życie program pilotażowy, trwający kilka lat i ostatnio ogłosiła wyniki tego „eksperymentu”.

Jak to mniej więcej wyglądało? Czas pracy został skrócony do czterech dni i z czterdziestu godzin do trzydziestu pięciu, czy trzydziestu sześciu tygodniowo. Niby niewiele, ale jednak. Ważne w tym jest to, że pomimo skrócenia czasu pracy nie zostało obniżone wynagrodzenie.

Projekt ten był prowadzony w udziałem kilku tysięcy pracowników z sektora publicznego.

Co się okazało? Przede wszystkim to, że produktywność i wydajność pracowników została na takim samym poziomie, a w niektórych przypadkach uległa nawet zwiększeniu. Zatem to bardzo dobra wiadomość. Pracownicy czuli się mniej zestresowani i w tym skróconym czasie pracy bez problemu wykonywali swoje obowiązki.

Z rozmów z nimi wykonywało, że taki czterodniowy tydzień pracy bardzo im odpowiada, bo mają wreszcie czas dla rodziny i dla siebie, a przede wszystkim na odpoczynek. To w rezultacie powodowało, że chętnie wracali do pracy i podejmowali zadania, które mieli do wykonania.

Według tych, którzy prowadzili ten program, test ten odniósł on ogromny sukces pod każdym względem. Niewykluczone, że mogą być prawnie przyjęte rozwiązania w zakresie krótszego tygodnia pracy.

Warto też zwrócić uwagę, że badania w powyższym zakresie obecnie prowadzą inne kraje np. Hiszpania, czy Nowa Zelandia.

Czy zatem istnieje taka możliwość, aby czterodniowy tydzień pracy wprowadzić w Polsce? Oczywiście dzisiaj nie znam odpowiedzi na to pytanie. Myślę jednak, że warto pochylić nad tym głowy, a czy coś z tego wyjdzie? Zobaczymy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s