Rejestracja nowego samochodu.

Weszły w życie przepisy dotyczące ustawy Prawo o ruchu drogowym na podstawie których możliwa jest rejestracja zakupionego nowego samochodu w salonie sprzedaży. Na pewno jest to ułatwienie dla właścicieli aut.

Ważne jednak jest to, że takiej rejestracji mogą dokonać salony sprzedaży nowych pojazdów.

Zgodnie z nowymi przepisami całą procedurą od a do z może wykonać pracownik salonu sprzedaży, choć konieczne jest spełnienie odpowiednich formalności.

Zatem pracownik ten musi posiadać pisemne upoważnienie nabywcy auta do dokonania rejestracji.

Poza dołączonym upoważnieniem konieczne będą dokumenty potwierdzające nabycie pojazdu, dowód uiszczenia opłaty za wydanie pozwolenia czasowego oraz opłaty ewidencyjnej i kopia karty pojazdu.

Oczywiście potrzebne są też dane właściciela pojazdu: imię i nazwisko, numer PESEL, data i miejsce urodzenia, dane identyfikujące pojazd w tym numer VIN, numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu, dane techniczne pojazdu: rodzaj, marka, model oraz adres salonu sprzedaży.

Nie ma w tym przypadku także konieczności udawania się osobiście do urzędu po odbiór dokumentów i tablic rejestracyjnych. Te mogą być przesłane do salonu lub do miejsca zamieszkania. Aby to nastąpiło, koniecznie trzeba wskazać to we wniosku dotyczącym rejestracji pojazdu.

Obecnie takie możliwości dotyczą tylko nowych pojazdów.

Choć jak zwykle bywa tych formalności jest sporo, ale miejmy nadzieję, że mimo wszystko będzie łatwiej i szybciej.

Oczywiście wcześniej była możliwa taka rejestracja samochodu przez salon sprzedaży na podstawie stosownego upoważnienia. Zatem ktoś może zapytać, to co w takim razie zmieniło się?

Przede wszystkim to, że pracownik salonu samochodowego będzie mógł to zrobić on-line.

Taka możliwość istnieje dzięki wprowadzonej nowej e-usłudze. Przy czym salon sprzedaży będzie musiał mieć założone konto na ePUAP.

Pamiętać jednak należy, że te ułatwienia dotyczą nowych pojazdów.

 Natomiast z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów napływają informacje, że trwają prace nad kolejnymi zmianami związanymi z szybszą rejestracją pojazdów. Kolejne zmiany mają dotyczyć tego, aby pojazdy te tzw. „z drugiej ręki” mogły być rejestrowane on-line.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s