Praca zdalna.

Mamy od soboty kolejne obostrzenia w związku z pandemią i co do zasady zapewne są Wam znane, bowiem w przestrzeni publicznej bardzo dużo informacji pojawia się w tym zakresie.

Kiedy  pojawiły się informację, że te obostrzenia wejdą w życie, dostałam sporo zapytań, co będzie się działo z rozprawami w sądach.

Słusznie, że te pytania zostały zadane, bo jak pamiętacie, w okresie pomiędzy marcem, a majem 2020 r. zdecydowanie większość rozpraw zostało odwołanych. Rozpatrywane były tzw. sprawy pilne. Więc w Sądach tak naprawdę niewiele się działo.

Zdecydowanie to wpłynęło na opóźnienia w wielu sprawach, szczególnie w Warszawie, gdzie ilość postępowań jest naprawdę bardzo duża.

Natomiast od jakiegoś czasu funkcjonują rozprawy online, a podstawą prawną jest  ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020r. poz. 1842 ze zm.). Choć przyznam, że jak sytuacja pandemiczna, szczególnie w okresie letnim wydawała się w miarę ustabilizowana, rozprawy odbywały się regularnie i w tzw. normalnym trybie, czyli na sali rozpraw w budynku Sądów. Przynajmniej ja mam takie doświadczenia, bowiem wszystkie rozprawy moich Klientów odbywały się bezpośrednio w Sądzie.

Co jest jednak ważne dla tych, którzy w najbliższym czasie mają wyznaczone terminy rozpraw. Proponuję zdecydowanie wchodzić na strony internetowe poszczególnych Sądów i sprawdzać jak obecnie wygląda sytuacja. Czy dana rozprawa się odbędzie, czy nie, czy też dany Sąd zdecydowanie przejdzie na tryb zdalny.

Można też uzyskać informacje kontaktując się z Biurem Obsługi Interesenta. Można to zrobić telefonicznie lub mailowo. Dane kontaktowe również podane są na stronach internetowych tychże Sądów.

Dla przykładu podam informację, która pojawiła się np. na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Warszawie, gdzie możemy przeczytać, iż zgodnie z Zarządzeniem Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, co do zasady rozprawy będą odbywały się w trybie zdalnym.

Jest to związane ze wzrostem zagrożenia epidemicznego. Dotyczy to posiedzeń odbywających się w pionach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, odwoławczych.

Zgodnie z tym Zarządzeniem, podane zostało, aby poinformować Sąd o swoim adresie mailowym i numerze telefonu kontaktowego. To jest istotne, aby Sąd mógł przesłać link z dostępem do rozprawy online, bądź skontaktować się z daną osobą, jak jest problem z przesłaniem tego linku.

Zgodnie z informacjami zawartymi w tym Zarządzeniu do wzięcia udziału w rozprawie zdalnej wystarczy: komputer z kamerą i połączenie do Internetu. Udział w rozprawie online nie wymaga jakiegoś specjalistycznego oprogramowania. Natomiast w tymże Sądzie rozprawy online będą prowadzone przy pomocy jednej z aplikacji typu:

– MS TEAMS,

– Avaya SCOPIA,

– JITS.

Jeśli zapadnie decyzja o rozprawie online, wówczas nieobecność strony na takiej rozprawie (a tak naprawdę brak udziału w takiej rozprawie) może spowodować, że rozprawa odbędzie się bez udziału tej strony. Sąd może w takiej sytuacji pominąć zeznania strony, może pominąć zeznania świadka nieobecnego online.

Sąd może też nałożyć na świadka lub biegłego grzywnę z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności.

Natomiast jeśli ktoś nie ma możliwości technicznych, aby wziąć udział w takiej rozprawie online, wówczas trzeba to zgłosić Sądowi.

Jeśli taka informacja dotrze do Sądu, wówczas Sąd może podjąć decyzję o udostępnieniu takiej osobie wydzielonego pomieszczenia w budynku Sądu wraz ze sprzętem informatycznym niezbędnym do uczestnictwa w rozprawie zdalnej. Może też Sąd podjąć decyzję o odstąpieniu od przeprowadzenia rozprawy  i skierować sprawę na posiedzenie niejawne.

Natomiast jeśli Sąd nie wie, że dana osoba nie ma możliwości technicznych, a sprawa ma się odbywać zdalnie, wówczas gdy strona jest nieobecna Sąd  nieobecność może uznać za nieusprawiedliwioną.

W związku z tym dla wielu osób taki sposób pracy Sądów będzie zapewne zupełnie czymś nowym. Polecam więc, aby sprawdzać na stronach internetowych co będzie się działo  w konkretnej sprawie sądowej. Chodzi o to, aby czegoś nie przegapić, bo może to przynieść negatywne skutki. Sprawdzanie stron internetowych, czy kontakt z Biurem Obsługi Interesanta nie wymaga wiele, a może mieć daleko idące znaczenie dla rozstrzygnięcia sporu sądowego.

2 uwagi do wpisu “Praca zdalna.

  1. Dzięki za pomocne informacje! W tym dziwnym świecie gdy nie można być niczego pewną, warto wiedzieć gdzie i jak najlepiej zadbać o swoje sprawy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s