Dzień Świętego Patryka.

Dzisiaj mamy 17 marca, a zatem jest to dzień Świętego Patryka. To przede wszystkim narodowe święto Irlandii, jednakże od dawna dzień ten obchodzony jest także w innych krajach.

Dlaczego?

Przede wszystkim to powód do zabawy i do bycia razem z tymi których kochamy, lubimy, szanujemy, ale także z tymi, których mamy okazję dopiero co poznać, ale w ich towarzystwie dobrze się czujemy.

Tego dnia bez mała cały świat  zmienia kolor na zielony, naprawdę, nie tylko w Irlandii.

Czym jest kolor zielony? To kolor nadziei, że wszystko będzie dobrze, że świat będzie lepszy, że ludzie wreszcie będą szczęśliwi.

Pomimo, że obecnie w zasadzie nie ma jak obchodzić tego święta, to pozwolę sobie przypomnieć o nim głośno, aby pamiętać, że to co złe, straszne, budzące w nas lęk, nie będzie trwało wiecznie i zapewne kiedyś przeminie.

A świętować w końcu można na domówkach, bo już nie raz przyszło nam tak właśnie spędzać czas radości i zabawy. Mamy wprawę.

Ten dzień to oczywiście imieniny Patryka. Wobec tego każdemu Patrykowi w dniu imienin życzę, aby spełniały się Wam wszystkie marzenia, żebyście byli zawsze otuleni miłością i robili w życiu to co Wam w duszy gra.

Teraz trochę jednak historii.

Wbrew temu, co się powszechnie uważa Święty Patryk (patron tego święta) nie pochodził z Irlandii lecz z rzymskiej Brytanii. Przybył do Irlandii, a miało to miejsce w V wieku i według historyków wprowadził w Irlandii chrześcijaństwo.

Dlaczego Patryk został świętym? Gdy znalazł się w Irlandii pracował jako niewolnik i pasał owce. Pomimo tego, że był niewolnikiem udało mu się uciec z Irlandii, a legenda głosi, że stało się to dzięki boskiej pomocy. Według przekazów, Bóg jednak nakazał wrócić Patrykowi do Irlandii i tak też uczynił. Prowadził działania misyjne i jako biskup nawrócił wielu Irlandczyków do wiary chrześcijańskiej. Jednym z podstawowych symboli świętego Patryka jest trójlistna koniczyna. Ponoć za jej pomocą tłumaczył na czym polega istota Trójcy Świętej. Natomiast dzień 17 marca, to dzień Jego śmierci, a że stał się patronem Irlandii, dlatego też obchodzone jest święto. W Irlandii 17 marca to naprawdę wielkie święto, kojarzone z kolorem zielonym, piciem piwa i zabawą w pubach. To dzień nie tylko celebracji piwnej, ale także czas wielu wydarzeń kulturalnych, zabaw, no i dzień wolny od pracy.

To tak pozytywne święto, pełne miłości i nadziei, że zaraził się nim niemal cały świat.

Dzisiaj oczywiście trudno świętować tak jak wcześniej, bądźmy jednak optymistami i zapewne niebawem wrócimy do tych pięknych i wesołej irlandzkiej tradycji, która również pięknie przyjęła się w Polsce. .

Jeszcze raz wszystkiego dobrego dla wszystkich Patryków i pamiętajcie – zielony to nadzieja i życie. Dlatego tego się trzymajmy i już.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s