Koniec wakacji.

Zbliża się koniec wakacji i jest to fakt niezaprzeczalny. Przed rodzicami, dziećmi i oczywiście nauczycielami nie lada wyzwanie. Powrót dzieci do szkoły – jak to będzie? Pewnie wiele osób zadaje sobie to pytanie, bo przecież chodzi, żeby wszyscy w szkołach byli bezpieczni.

Zawsze o tej porze, jak sięgniecie do wcześniejszych moich wpisów, były wspomnienia z wakacji. Tych wspomnień akurat z mojej strony aktualnie nie ma, bo odbyłam kilka, ale krótkich wyjazdów. Te wyjazdy  dla mnie nie tylko były odpoczynkiem, bo wiązały się także z pracą i projektami, które realizuję. Zatem wspomnień jest niewiele.

Oczywiście wielu osobom udało się wyjechać, nawet za granicę i mam nadzieję, że wspomnienia z wyjazdów są miłe i nic się nie przydarzyło, co w jakikolwiek sposób zakłócałoby spokój. Cóż, czasy mamy dziwne i niepewne, ale może nadejdzie wreszcie okres spokoju i normalności, choć zapewne trochę w innym wydaniu.

Niezależnie od zbliżającego się końca wakacji jest mnóstwo osób, które wyjazdy, czy urlopy planowały i planują na okres nieco późniejszy, wrześniowy, czy jesienny.

Obecnie więc warto pamiętać o tym, żeby śledzić informacje, czy do danego kraju (jeśli jest to wyjazd za granicę) można pojechać i wrócić bez problemu bez konieczności odbywania kwarantanny. Przede wszystkim warto też sprawdzić, czy do danego kraju w ogóle można polecieć samolotem.

Mamy bowiem nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. W stosunku do wcześniej obowiązującego, gdzie zakaz dotyczył nieco ponad czterdziestu krajów, dzisiaj zakaz jest znacznie rozszerzony bo do ponad sześćdziesięciu krajów.

Zakaz ten związany jest z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2. Zatem według Rządu istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego.

 

Obecne Rozporządzenie ma obowiązywać do  8 września 2020 r. Pamiętać jednak należy, że sytuacja jest dość dynamiczna i nie można wykluczyć, że zakaz zostanie przedłużony, ale też, że mogą nastąpić zmiany w liście państw, które tym zakazem są objęte. Rozporządzenie ma obowiązywać od najbliższej środy, czyli od 26 sierpnia br.

Przedmiotowy akt prawny przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:

 1. Aruby;
 2. Belize;
 3. Boliwariańskiej Republiki Wenezueli;
 4. Bośni i Hercegowiny;
 5. Czarnogóry;
 6. Federacyjnej Republiki Brazylii;
 7. Gibraltaru;
 8. Księstwa Andory;
 9. Księstwa Monako;
 10. Królestwa Arabii Saudyjskiej;
 11. Królestwa Bahrajnu;
 12. Królestwa Belgii;
 13. Królestwa Eswatini;
 14. Królestwa Hiszpanii;
 15. Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;
 16. Państwa Izrael;
 17. Państwa Katar;
 18. Państwa Kuwejt;
 19. Państwa Libii;
 20. Polinezji Francuskiej;
 21. Republiki Albanii;
 22. Republiki Argentyńskiej;
 23. Republiki Armenii;
 24. Republiki Chile;
 25. Republiki Dominikańskiej;
 26. Republiki Ekwadoru;
 27. Republiki Filipin;
 28. Republiki Gambii;
 29. Republiki Gwatemali;
 30. Republiki Hondurasu;
 31. Republiki Indii;
 32. Republiki Iraku;
 33. Republiki Kazachstanu;
 34. Republiki Kirgiskiej;
 35. Republiki Kolumbii;
 36. Republiki Kosowa;
 37. Republiki Kostaryki;
 38. Republiki Libańskiej;
 39. Republiki Macedonii Północnej;
 40. Republiki Malediwów;
 41. Republiki Malty;
 42. Republiki Mołdawii;
 43. Republiki Namibii;
 44. Republiki Panamy;
 45. Republiki Paragwaju;
 46. Republiki Peru;
 47. Republiki Południowej Afryki;
 48. Republiki Salwadoru;
 49. Republiki San Marino;
 50. Republiki Surinamu;
 51. Republiki Zielonego Przylądka;
 52. Rumunii;
 53. Sint Maarten;
 54. Stanów Zjednoczonych Ameryki;
 55. Sułtanatu Omanu;
 56. Terytorium Guamu;
 57. Turks i Caicos;
 58. Wielkiego Księstwa Luksemburga;
 59. Wielonarodowego Państwa Boliwia;
 60. Wspólnoty Bahamów;
 61. Wspólnoty Portoryka;
 62. Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych;
 63. Wysp Owczych.

Według przepisów zakaz nie będzie stosowany do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe: na zlecenie bądź za zgodą Prezesa Rady Ministrów; o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze; realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2018 r. poz. 2110) realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Warto więc zapoznać się z listą krajów, objętych tym zakazem i śledzić na bieżąco wszelkie informacje, żeby planować wyjazdy w sposób bezpieczny, bez stresów i nerwów.

Tylko czy w dzisiejszych czasach w ogóle da się coś planować?

Mimo wszystko życzę miłego tygodnia, cieszenia się ostatnimi dniami wakacji i pięknej pogody. Pozdrawiam Was serdecznie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Koniec wakacji.

 1. Wróciliśmy do szkół. Wróciliśmy do pracy, szefostwo nie ufa pracownikowi, że ten pracuje na pracy zdalnej, a praca – sama się przecież „robi”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s