Wybita szyba

Gdy przychodzą ciepłe lub upalne dni, jak co roku nie wiedzieć czemu wraca ten sam problem w postaci zostawionych dzieci w zamkniętym samochodzie lub pozostawione zostają zwierzęta.

Rodzicom, czy opiekunom wydaje się, że jak pójdą np. po zakupy na chwilę to przecież tym, którzy zostali w aucie na pewno nic się nie stanie.

Na pewno ich nikt nie ukradnie, ale czy wytrzymają to, że nagle znaleźli się w pułapce? Samochód pozostawiony na słońcu bardzo szybko się nagrzewa. Wówczas w środku panuje na tyle wysoka temperatura, że dla osób lub zwierząt przebywających w środku jest śmiertelnym zagrożeniem. Ile się już o tym mówiło, pisało, ile było zgłaszanych apeli, żeby tak nie robić, ale niestety nie do wszystkich to dociera.

Ostatnio przeczytałam o pozostawionym dziecku w samochodzie właśnie w upalny dzień. Jak zwykle tłumaczenia rodzica było takie jak w większości przypadków „poszłam do sklepu tylko na chwilę, po zakupy”. Tylko ta chwila może zdecydować, o czyimś życiu lub zdrowiu.

Postanowiłam poruszyć to zagadnienie, żeby wskazać osobom, które zobaczą taką sytuację, co mogą zrobić. O głupocie ludzkiej nie będę już się rozpisywała, bo nie ma o czym.

 

Zatem do rzeczy.

Podjęcie działań przez osoby postronne zależy, tak naprawdę, od tego w jakim stanie jest osoba lub zwierzę pozostawione w samochodzie.

 

W sytuacji gdy zobaczymy dziecko lub zwierzaka w nagrzanym samochodzie na pewno trzeba niezwłocznie reagować, bo w ten sposób można im uratować życie.

Jeżeli osoba lub zwierzę przebywające w aucie reagują, na to, że chcemy się z nim skontaktować, można chwilę poczekać na opiekunów. Przy czym należy pamiętać, że ta chwila to ma być faktycznie moment. Jeżeli opiekun nie nadejdzie, można w między czasie zawiadomić właściwe służby, dzwoniąc po prostu pod numer alarmowy 112 i tak dokonać zgłoszenia.

Zobaczcie jakie to proste. Tyle i aż tyle, bo dzięki temu można zapobiec tragedii.

 

Jeżeli objawy są niepokojące, wówczas nie ma na co czekać, trzeba po prostu w tym samochodzie wybić szybę i wyciągnąć jak najszybciej z auta osobę lub zwierzaka. Oczywiście trzeba też jak najszybciej dzwonić pod numer 112 i powiedzieć z jaką sytuacją mamy do czynienia.

 

Pamiętać jednak należy, którą z szyb wybić, aby dziecku, czy zwierzęciu nie zrobić krzywdy. Zalecane jest aby to była szyba po przeciwnej stronie dziecka lub zwierzaka lub przednia boczna.

W tej chwili może ktoś powiedzieć, że wybijając szybę dokonujemy przestępstwa lub wykroczenia. Owszem zniszczenie mienia, bo z taką sytuacją mamy do czynienia, takim czynem jest.

 

Natomiast w tym konkretnym przypadku, będzie miała zastosowanie instytucja prawna, która znajduje się w kodeksie karnym w postaci stanu wyższej konieczności. Zgodnie z przepisami zawartymi w tymże Kodeksie nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

 

To samo dotyczy wykroczenia. Myślę, że nie ma co analizować tego przepisu, który przytoczyłam powyżej, bowiem ewidentnie życie i zdrowie człowieka czy zwierzęcia jest wartością bezcenną, a na pewno wyższą niż wartość szyby w samochodzie, nawet gdyby dotyczyłoby to nie wiadomo jak drogiego auta.

 

Mamy jeszcze w takich sprawach jedną sytuację, o której nie powinniśmy zapominać. Widząc coś takiego, tak naprawdę mamy obowiązek pomóc, jeśli nie pomożemy dziecku, nie udzielimy mu pomocy wówczas sami narażamy się na odpowiedzialność karną.

W kodeksie karnym jest bowiem przepis, który powiada, że kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zatem, mamy wręcz ustawowy  obowiązek reagowania na tę krzywdę.

 

Natomiast zawsze jednak trzeba pamiętać, żeby nie przekroczyć owych granic związanych ze stanem wyższej konieczności, bo przecież jeśli zagrożenia nie ma , to nie możemy sobie ot tak komuś wybić szybę.

 

Zatem zawsze trzeba się kierować racjonalnością, dokonaniem właściwej oceny sytuacji, bo wybijanie szyby jest faktycznie przypadkiem ostatecznym i będzie zasługiwało na ochronę tylko wówczas kiedy faktycznie nie ma innego sposobu uwolnienia dziecka czy zwierzęcia z samochodu.

Przede wszystkim niezależnie od tego co zostało napisane powyżej, to osoby, które kogokolwiek zostawiają w samochodzie, niech się trochę zastanowią co robią. To naprawdę niewiele wymaga, a może spowodować, że nie zostanie narażone na utratę życia lub zdrowia człowiek czy też zwierzak. Myślenia ma zawsze przyszłość. O tym zawsze należy pamiętać. Nie ma bowiem nic cenniejszego niż życie lub zdrowie, a zakupy w sytuacji opisanej powyżej, zdecydowanie są najmniej istotne.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s