Jak pracują Sądy?

Ponad tydzień temu zastanawiałam się nad kolejnymi tematami, które chciałabym przedstawić na moim blogu i nawet niektóre z nich już zostały stworzone. Życie jest jednak zaskakujące i samo pisze swoje scenariusze. Dlatego wcześniej przygotowane wpisy poczekają, mam nadzieję, że niedługo. Wierzę bowiem głęboko, że uporamy się wszyscy z tą sytuacją jak najszybciej, bo ona jest jedynie przejściowa.

Tak jak poprzednio podnosiłam, w miarę możliwości zwiększyłam częstotliwość publikowania moich wpisów, starając się przekazywać informacje, mając nadzieję, że ważne i pożyteczne.

Dzisiaj o Sądach i organizacji pracy. Ci którzy są uczestnikami sporów, warto aby śledzili strony internetowe Sądów przed, którymi te sprawy się toczą. Tam wiadomo można uzyskać najwięcej informacji.

Co do zasady, Sądy zdjęły z wokandy i nie odbywają się rozprawy i posiedzenia jawne na razie do 31 marca 2020. , oprócz spraw pilnych np. posiedzeń w sprawach tzw. aresztowych.

Jak będzie sytuacja wyglądała później, należy to sprawdzać. Ci, którzy korzystają z pomocy prawników, mają nieco ułatwioną sytuację, bowiem my śledzimy wszystko na bieżąco, nie tylko poprzez kontakty z sądami, ale też poprzez elektroniczny portal informacyjny. Poza tym w ramach pomocy koleżeńskiej informujemy się też na bieżąco, co się dzieje w poszczególnych sądach.

Niezależnie od tego, zdecydowanie namawiam do sprawdzania stron internetowych poszczególnych sądów, bowiem organizacją ich pracy zajmują się Prezesi Sądów, którzy w tym zakresie wydają stosowne Zarządzenia.

U mnie akurat tak się złożyło, że najwięcej spraw mam w Sądzie rejonowym dla Warszawy – Śródmieścia i wiem, że Zarządzeń trochę zostało wydanych, które zmieniły organizację pracy tegoż Sądu. Na przykładzie tego Sądu podam, że owszem pracuje Biuro Podawcze, ale obsługa interesantów ograniczona jest do jednego okienka.

Ogranicza się jednak Biuro Obsługi Interesantów w ten sposób, że kontakt jest możliwy tylko telefonicznie lub poprzez kanały komunikacji elektronicznej.

Ogranicza się obsługę interesantów w Czytelni Akt do załatwiania spraw pilnych, a więc tych:

– których terminy rozpraw wyznaczone są w okresie do 2 kwietnia 2020 r. (dotyczy to tych pilnych spraw, gdzie nie można było odłożyć ich rozpatrzenia),

– gdzie biegnie termin do wniesienia środka odwoławczego,

– gdzie biegnie termin do uzupełnienia braków formalnych pism, wymagających wglądu do akt.

Natomiast w razie wątpliwości lub w innych przypadkach niecierpiących zwłoki decyzję o udostępnieniu akt podejmuje przewodniczący wydziału lub sędzia dyżurny.

Wydawanie odpisów i dokumentów w przypadkach niecierpiących zwłoki odbywa się w Czytelni Akt na zarządzenie przewodniczącego wydziału, sędziego dyżurnego.

Od 16 marca 2020 r. aż do odwołania zostało wstrzymane przyjmowanie interesantów przez przewodniczących wydziałów, kierowników sekretariatów oraz przez sekretariaty prezesa, wiceprezesa, oraz dyrektora sądu.

Ponadto na stronie internetowej tego sądu widnieje informacja, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym od dnia 13 marca 2020 roku  do odwołania Punkt Informacyjny Krajowego Rejestru Karnego przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie będzie nieczynny.
Istnieje jednak możliwość uzyskania informacji drogą elektroniczną przez system e-KRK bądź drogą pocztową Szczegółowe informacje na temat elektronicznego uzyskania zaświadczenia znajdują się na stronach:

ekrk.ms.gov.plems.ms.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zaswiadczenie-z-krajowego-rejestru-karnego

Tego typu informacji szukajcie na stronach internetowych sądów tam, gdzie toczą się Wasze sprawy lub kontaktujcie się z Sądami telefonicznie, bądź mailowo. Pamiętajcie żeby zawsze podawać sygnaturę akt, bo to znacznie ułatwi uzyskanie stosownych informacji.

Jeśli będą następowały dalsze zmiany w organizacji pracy sądów będę Was informowała.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s