Symbol Temidy.

 

 

Pisząc o sprawach prawnych, szczególnie takich, które toczą się przed Sądem, wielokrotnie posługuję się symbolem Temidy. Temida rzecz jasna kojarzy się z Sądami i Wymiarem Sprawiedliwości. Wielu prawników posługuje się też tą symboliką, umieszczając ją np. w logo swojej firmy prawniczej.

Czy zastanawialiście dlaczego tak jest, dlaczego Temida jest symbolem Wymiaru Sprawiedliwości i co symbolizują: opaska, miecz, waga? Jeśli nie, to przeczytajcie, proszę.

 

Kim była Temida?

Zapewne większość z Was wie, ale dla przypomnienia podam, że była to bogini występująca w mitologii greckiej, będąca symbolem sprawiedliwości, prawa i porządku. Według mitologii miała być córką Uranosa i Gai, a także stanowiła główną doradczynię Zeusa. Czuwała nad tymi, którzy zostali skrzywdzeni, ale też opiekowała się tymi, którzy potrzebowali pomocy. Była jednak postrzegana jako bardzo groźna bogini.

 

Jak była przedstawiana?

Głównie i najczęściej pokazywana była z rogiem obfitości, z mieczem i wagą. Przedstawiana była także z opaską na oczach. Czasami przedstawiano Ją z ludzką obciętą głową, czy też depczącą węża.

Co symbolizują Jej atrybuty?

Waga – tą którą trzyma w ręku ma symbolizować spór. Waga jest dwu szalowa, bowiem na każdej z nich ważą się racje i argumenty stron. Spór wygrywa ten, którego argumenty powodują, że szala na której ważą się jego racje idzie ku dołowi. Ale waga to też symbol porównywania przez Temidę dobrych i złych uczynków.

Opaska na oczach – jest takie powiedzenie, że Temida jest ślepa. Otóż nie. Ona ma jedynie zasłonięte oczy właśnie tą opaską. Dlaczego Jej oczy są zasłonięte? Żeby nie widziała kogo sądzi, a pod uwagę brała tylko racje i argumenty strony. Dzięki zasłoniętym oczom może obiektywnie ważyć wszelkie argumenty. Innymi słowy ta opaska symbolizuje po prostu bezstronność w sporze.

Miecz – to symbol dążenia do zakończenia sprawy, do ucięcia sporu. Miecz jednak nie dotyczy tylko samej toczącej się sprawy, ale stanowi w symbolice także ochronę samej Temidy. Miecz ma pokazać, że zamach na Nią może spotkać się z surową reakcją.

Jak widać surowa ta bogini, ale i sprawiedliwa. Dobrze, że patronuje sprawom sądowym, ale nie zapominajmy, że jedynie patronuje. Wyroki bowiem wydają Sądy, a nie Temida.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s