Gdzie konsument może szukać pomocy?

Może w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów? Jak najbardziej, po to m.in. ten Urząd został powołany.

Urząd ten realizuje przede wszystkim zadania związane z ochroną konsumentów przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców, którymi m.in. są niedozwolone klauzule w umowach, czy też stosowanie praktyk, które naruszają zbiorowe interesy konsumentów.

Jeśli są prowadzone postępowania przed tym Urzędem, a stwierdzone zostanie naruszenie interesów konsumentów, wówczas UOKiK w tym zakresie wydaje stosowne decyzje zakazujące stosowanie nieuczciwych praktyk wobec konsumentów.

W przypadku jeżeli przedsiębiorca nie stosuje się do wydanej, UOKiK może nałożyć na tego przedsiębiorcę  karę pieniężną.

Jednym z ważnych uprawnień Prezesa UOKiK jest to, że jeżeli przemawia za tym interes publiczny może wyrazić istotny pogląd w sprawie dotyczącej ochrony konsumentów prowadzonej przed sądem powszechnym. To jest niezwykle ważne uprawnienie z którego sama korzystałam w sprawach sądowych prowadzonych w imieniu moich Klientów. Szczególnie ta „instytucja” obecnie jest wykorzystywana w sporach sądowych pomiędzy kredytobiorcami a bankami w zakresie stosowania przez tych ostatnich klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych. Dzięki temu sądy otrzymują pogląd tego Urzędu w zakresie prawa i wszelkich niuansów związanych z ochroną konsumentów, którzy zdecydowanie mają słabszą pozycję rynkową w stosunku do dużych przedsiębiorców z którymi zawierają umowy.

Kolejnym ważnym uprawnienie jest korzystanie z tzw. tajemniczego klienta. Dzięki temu  pracownik UOKiK oczywiście uzyskując stosowną zgodę Sądu, może podjąć czynności zmierzające do zakupu towaru i w ten sposób uzyskać ewentualne dowody na nieuczciwe praktyki przedsiębiorców.

Prezes UOKiK może publikować także ostrzeżenia konsumenckie i komunikaty dotyczące szeregu zjawisk związanych z nieuczciwą konkurencją, które pojawiają się na rynku.

Istotnym jest także i to, że Prezes UOKiK może aktywnie działać w zakresie prac legislacyjnych dotyczących tworzonych aktów prawnych poprzez zgłaszanie swoich uwag i opinii, ale także posiada możliwości inicjowania zmian w prawie w celu ochrony konsumentów.

Czy zatem konsumenci mają ochronę? Tak, tylko chodzi o to, żeby z niej korzystali, czytali ostrzeżenia i komunikaty, bo to jest bardzo przydatne i pozwala unikać pewnych zdarzeń w przyszłości. Warto, aby konsumenci korzystali z dostępnych instrumentów prawnych.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s