Sąd arbitrażowy online.

Dzisiaj pokrótce przedstawię ważne informacje dla przedsiębiorców, którym przyjdzie w udziale toczyć spory.

Utworzony został Sąd arbitrażowy online, który według założenia ma być przede wszystkim tańszy, sprawy mają być procedowane sprawnie i szybko, a orzeczenie takiego sądu ma taką samą moc jak tradycyjnego sądu polubownego, czy sądu powszechnego.

Co istotne, cała procedura przed Sądem arbitrażowym online odbywa się elektronicznie. Wobec czego nie będzie potrzeby udawania się osobiście do sądu.

Aby móc skorzystać z tej procedury należy założyć konto w tym sądzie i wnieść opłatę rejestracyjną.

W przypadku jeśli spór między przedsiębiorcami zaczął się toczyć przed powstaniem Sądu arbitrażowego online, strony mogą ten spór przenieść do tego Sądu, przy czym w tym zakresie muszą podpisać stosowne porozumienie o poddaniu rozstrzygnięcia pod ten Sąd.

W założeniach głównymi zaletami takiego postępowania mają być:

  1. szybkość prowadzonego postępowania, to postępowanie jest jednoinstancyjne,
  2. poufność prowadzonych spraw, nie można obserwować innych postępowań, jak to ma miejsce w sądach powszechnych,
  3. istnieje możliwość wyboru arbitrów,
  4. mniejsze koszty,
  5. prowadzenie sporu przed komputerem.

Czy wszystko zadziała tak, jakie są założenia i czy Sądy te będą cieszyły się popularnością przedsiębiorców?  Czas pokaże.

Oczywiście pojawiają się głosy krytyczne choćby takie, które twierdzą, że przed Sądem arbitrażowym online trudno będzie prowadzić spory o bardzo skomplikowanych stanach faktycznych, szczególnie, gdzie dla rozstrzygnięcia sprawy, konieczne są szczegółowe ekspertyzy biegłych, przesłuchania tychże biegłych, itp. Trzeba jednak poczekać jak praktyka w przyszłości pokaże.

Być może jednak do korzystania z tych Sądów zmobilizują przedsiębiorców proponowane zmiany przepisów, mające na celu podwyższenie kosztów sądowych w sprawach toczących się przed sądami powszechnymi.

Zatem jak to zwykle bywa trzeba trochę poczekać czy sprawnie takie Sądy będą funkcjonowały i spełniały swoje zadania do których zostały utworzone.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s