Dostęp do akt sądowych.

Dzisiaj przedstawiam kolejny wpis typu porady praktyczne. Te porady rzecz jasna nie dotyczą takich spraw jak np. pozbyć się plam z ubrań, czy też jak wykonać piękny makijaż lub zapleść warkocz francuski. Choć jak wykonać te przykładowe czynności wiem już od dawna, ale myślę, że też i większość z Was (oczywiście myślę o Paniach) wie jak to zrobić. Nawet jeśli pomimo tego zdecydowałabym się na takie porady to może kiedyś. Na razie zajmuje się prawem, stąd i porady praktyczne dotyczące tej dziedziny.

Otóż, osoby, które mają sprawy w sądach, niezależnie od tego czy to są sprawy cywilne, gospodarcze, karne, czy inne, jeśli są stronami w danym postępowaniu, mają  prawo wglądu do akt i zapoznawania się z nimi. To gwarantują przepisy odpowiednich procedur.

Zdecydowana większość stron korzysta z tego uprawnienia. Natomiast w praktyce, często bywa tak, że strony udają się bezpośrednio do sądów i na miejscu zapoznają się z aktami sądowymi. Zabiera to jednak sporo czasu, bo po pierwsze najpierw trzeba zamówić akta na określony termin, aby były dostępne w czytelni, po drugie trzeba udać się do właściwego sądu, wreszcie po trzecie trzeba przeczytać akta, sfotografować lub wziąć odpisy (z tą ostatnią czynnością wiążą się jednak koszty).

Można jednak zdecydowanie zaoszczędzić sobie dużo czasu i mieć na bieżąco wgląd w to co w sprawie się dzieje.

Taką możliwość daje elektroniczny dostęp do akt poprzez portal  informacyjny sądu. Taki dostęp można uzyskać w każdym sądzie, rejestrując się i wysyłając stosowne zgłoszenie za pośrednictwem strony internetowej właściwego sądu. Po przejściu tej procedury i złożeniu wymaganych oświadczeń zgodnych z Regulaminem Portalu Informacyjnego Sądu można mieć właśnie poprzez drogę elektroniczną dostęp do swojej sprawy.

To bardzo ułatwia śledzenie tego co się w sprawie dzieje. Choćby dlatego, że czasami zapadają decyzje poza salą rozpraw np. różnego rodzaju zarządzenia. Wówczas widać na bieżąco jak sprawa wygląda. Poza tym łatwiej jest przygotować się do każdej następnej rozprawy, bowiem w portalu tym są dostępne np. protokoły przesłuchań świadków.

Wiadomym jest, że jak się działa przy pomocy profesjonalnego pełnomocnika procesowego, on zajmuje się tym, aby wiedzieć wszystko o danej sprawie i szczegółowe informacje przekazuje swojemu klientowi.

Natomiast jeśli strony działają same, naprawdę zdecydowanie taki elektroniczny dostęp jest pomocny, nie tylko z uwagi na bieżące informacje, ale z uwagi na to, że pozwala zaoszczędzić czas, bo bez potrzeby nie ma konieczności udawania się do sądu, czy nawet jeżdżenia, gdy sąd ma siedzibę w innej miejscowości niż strona mieszka.

Także warto korzystać z takiej możliwości, o której mowa w dzisiejszym wpisie, bo to niezwykle ułatwia życie.

Wszelkie informacje w tym zakresie dostępne są na stronach każdego z sądów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s