Czy komornik może zająć alimenty?

Nie może, bo alimenty stanowią taki rodzaj środków, które zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego są wolne od zajęcia egzekucyjnego. Wobec tego nie podlegają egzekucji.

Egzekucji nie podlegają także zaliczki alimentacyjne, ale także świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych. Innymi słowy oznacza to, że komornik nie może dokonać zajęcia alimentów i tych świadczeń, o których mowa powyżej. Co więcej, jeśli osoba na której ciąży obowiązek alimentacyjny z tegoż obowiązku nie wywiązuje się, a uprawniony otrzymuje środki z funduszu alimentacyjnego, to te środki także nie mogą być zajęte przez komornika.

W praktyce wygląda to jednak tak, że alimenty najczęściej przelewane są na rachunek bankowy, a ten komornik zająć może. Wobec tego powstaje  paradoksalna sytuacja, bo z jednej strony alimentów zająć nie można, ale można zająć rachunek bankowy. Cóż, nasze prawo jest pełne paradoksów i przepisów wzajemnie się wykluczających. Dlaczego tak jest? Dlatego, że alimenty wpływające na konto stanowią środki zgromadzone na rachunku bankowym, które podlegają ogólnym zasadom dotyczącym zajęcia rachunku bankowego.

Co zatem zrobić, aby uniknąć sytuacji, o której mowa powyżej?

Można np. umówić się z zobowiązanym do płacenia alimentów, żeby pieniądze płacił w gotówce za pisemnym pokwitowaniem, albo po prostu założyć dla dziecka odrębny rachunek bankowy, na który te alimenty będą wpływały.

Jeśli jednak mamy swoje konto bankowe na które wpływają alimenty i komornik dokonuje zajęcia znajdujących się tam pieniędzy możemy:

  1. wystąpić do komornika z wnioskiem o wyłączenie alimentów spod egzekucji z tego konkretnego rachunku bankowego,
  2. możemy wnieść powództwo o zwolnienie alimentów i świadczeń z funduszu alimentacyjnego spod egzekucji,
  3. możemy skontaktować się z wierzycielem i zgłosić, że komornik zajmuje świadczenia, których zająć nie ma prawa, wówczas sam wierzyciel może wyrazić zgodę na to, aby dane zajęcie zostało zwolnione,
  4. możemy wystąpić do sądu ze skargą na czynności komornika.

Oczywiście każdy z nas ma świadomość, że jak się pisze o czynnościach, które można podjąć wszystko wydaje się takie proste, ale jak dochodzi w praktyce co do czego, to już takie proste nie jest, a często zajmuje sporo czasu, a przecież żyć z czegoś trzeba. W końcu alimenty są przeznaczone na utrzymanie tego, komu zostały przyznane. Dlatego też zawczasu warto pomyśleć, gdzie i w jaki sposób powinny być nam przekazywane alimenty, aby uniknąć kłopotów i perturbacji, o których mowa powyżej, szczególnie w sytuacjach, gdzie z jakiś powodów możemy spodziewać się zajęcia komorniczego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s