Przedawnienia w prawie, propozycje zmian.

Szykują się kolejne prawne zmiany. Kiedy wejdą w życie i w jakim ostatecznym kształcie czas pokaże. Choć, co do zasady, nie poruszam na blogu projektów przepisów, a te które obowiązują, tym razem postanowiłam zrobić wyjątek, żeby zasygnalizować, co się może niebawem przydarzyć. Chodzi o instytucję prawną, jaką jest przedawnienie w prawie cywilnym. Ta kwestia jest istotna dla wierzycieli i dłużników. Dlatego też przytoczę kilka z proponowanych zmian.

Otóż,

  1. Termin przedawnienia co do zasady, ma ulec skróceniu do sześciu lat, oczywiście o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej,
  2. Termin przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z działalnością gospodarczą ma wynosić trzy lata.
  3. Koniec terminu przedawnienia ma przypadać na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba, że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.
  4. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu orzekającego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem lub sadem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem ma się przedawniać z upływem sześciu lat. Natomiast w tego typu sytuacjach jeśli roszczenie obejmuje świadczenie okresowe, roszczenie okresowe należne w przyszłości będzie się przedawniało z upływem trzech lat.
  5. Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad, według projektu, ma się przedawniać z upływem roku od dnia stwierdzenia wady.

Będę śledziła ten projekt jak się potoczą jego losy i kiedy zostanie uchwalony oraz w jakim kształcie, bo to przecież ważne. Na razie tylko zapowiedź tych zmian.

4 uwagi do wpisu “Przedawnienia w prawie, propozycje zmian.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s