Nieodbieranie listów i przesyłek.

Zdarza się, że niektóre osoby nie odbierają przesyłek poleconych z sądów, policji, prokuratury, czy urzędów. Dlaczego? Najczęściej boją się informacji w tych listach zawartych.

Niestety jest to najgorsza rzecz jaką można zrobić. Pokrótce wyjaśnię dlaczego?

Nieodebranie przesyłki przybiera w praktyce dwojaki charakter: pierwszy to odmowa przyjęcia, a druga nieodebranie awiza na poczcie w terminie, który do tego został wyznaczony.

Tak działając wiele osób ma przekonanie, że problem ma z głowy i nic się nie wydarzy. Niestety nie. Polskie przepisy są skonstruowane w taki sposób, aby mieć rozwiązanie na takie właśnie sytuacje.

Przepisy stanowią, że nieodbieranie przesyłek urzędowych w terminie bądź odmowa ich przyjęcia traktuje się tak jakby pismo zostało odebrane przez adresata. Zatem po upływie czternastu dni uznaje się pismo za prawidłowe doręczenie. Innymi słowy, traktuje się tak, jakby adresat odebrał i zapoznał się z przesyłką.

Dlaczego odebranie jest ważne?

Podam kilka przykładów:

  1. może to być wezwanie do stawiennictwa się w sądzie w charakterze świadka. Jeśli Sąd uzna, że wezwanie zostało skutecznie doręczone, a świadek nie stawił się, może być wobec niego orzeczona np. grzywna,
  2. może to być pismo procesowe w sprawie sądowej. Od daty uznania pisma za doręczone biegnie termin np. na wniesienie środka odwoławczego, czy odpowiedzi na pozew, czy termin na złożenie wniosków dowodowych. Po upływie wyznaczonego terminu czynność z naszej strony staje się bezskuteczna,
  3. może to być nakaz zapłaty, a niezostanie wniesiony w terminie sprzeciw od tego nakazu, wówczas to orzeczenie staje się prawomocne, a my dowiadujemy się o tym np., jak komornik zajmie rachunek bankowy.

Co się dzieje z  nieodebraną przesyłką?

Wraca ona do nadawcy z informacją, że była dwukrotnie awizowana lub była odmowa przyjęcia. W takiej sytuacji to my mamy problem, bo wówczas trzeba wykazać, że np. listonosz nie zostawił awiza, lub pozostawił pod innym adresem. Wtedy oczywiście można wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu, ale nie mamy pewności, że wniosek zostanie pozytywnie rozstrzygnięty.

Kto może odebrać korespondencję?

List polecony doręcza się tam gdzie podany jest adres. Zatem może zostać doręczony każdej dorosłej osobie.

Natomiast jeśli chcemy odebrać pismo na poczcie musimy to zrobić osobiście. Oczywiście jest taka możliwość aby kto inny odebrał korespondencję, ale musi legitymować się stosownym pełnomocnictwem, tzw. pełnomocnictwem pocztowym sporządzonym według wzoru pocztowego.

Czy trzeba informować o zmianie miejsca zamieszkania, czy zmianie adresu do korespondencji?

Tak, bo w przeciwnym wypadku pisma będą kierowane na adres znany urzędowi, sądowi, czy policji, itp. i mogą zostać uznane za skutecznie doręczone poprzez „podwójną awizację”.

Odbierajcie więc korespondencję urzędową, sądową, czy jakąkolwiek inną, bo lepiej posiadać wiedzę i stosownie do sytuacji działać. Brak wiedzy może tylko w przyszłości przynieść więcej złego niż dobrego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s