Zawiadomienie o przestępstwie

Zawiadomienie o przestępstwie w przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego.

Jakiś czas temu na blogu zajmowałam się sprawą składania zawiadomień o przestępstwie, ale dostałam sporo maili, aby przybliżyć ponownie tę instytucję, odnosząc się głównie do zagadnienia gdzie składać takowe zawiadomienie i czy wymaga ono szczególnej formy?

Jeśli staliście się ofiarą przestępstwa wówczas w rozumieniu przepisów procedury karnej stajecie się pokrzywdzonymi i możecie złożyć zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zawiadomienie może być złożone na Policji bądź w Prokuraturze.

Zawiadomienie o przestępstwie składane na Policji – jak działać?

Zasadą wyrażoną w przepisach, że takowe zawiadomienie składamy w jednostce Policji, która jest właściwa dla miejsca popełnienia przestępstwa. Oczywiście można to uczynić także w dowolnej jednostce Policji, która wówczas jest obowiązana do przyjęcia takiego zawiadomienia, a potem przekaże do właściwej jednostki. Taka procedura powoduje, że wydłuża nam to trochę drogę postępowania, dlatego też doradzam skorzystanie z rozwiązania polegającego na tym, że tam gdzie popełniono przestępstwo, tam składamy zawiadomienie.

Zawiadomienie do Policji może być złożone pisemnie, ale i ustnie. Gdy składamy ustnie, wówczas funkcjonariusz Policji przyjmujący tę skargę, spisze stosowny protokół. Pouczy także o prawach przysługujących pokrzywdzonemu, które określone są w przepisach. Może także od razu dokonać następnej czynności w postaci przesłuchania pokrzywdzonego w charakterze świadka.

Udając się do jednostki Policji, pamiętajcie, aby mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający Waszą tożsamość. Jeśli dysponujecie stosownymi dowodami np. dokumentami, zdjęciami, nagraniami, to proponuję od razu wziąć je ze sobą i złożyć je do sprawy. Jeśli wiecie, że byli świadkowie zdarzenia, to warto podać ich od razu przy pierwszym przesłuchaniu, podając ich dane personalne, miejsce zamieszkania, itp. Dobrze jest, aby szczegółowo określić na jakie okoliczności będzie możliwe późniejsze przesłuchanie tychże świadków.

Zawiadomienie o przestępstwie złożone do Prokuratury – jak działać?

W przypadku składania zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury, najlepiej jest złożyć je w formie pisemnej. Od razu zaznaczam, że takie zawiadomienie nie wymaga szczególnej formy, ale powinno zawierać co najmniej:

  1. Imię i nazwisko osoby składającej,
  2. Nazwiska rodziców i nazwisko panieńskie matki,
  3. Adres zamieszkania,
  4. Numer PESEL,
  5. Numer i serię dowodu tożsamości, oczywiście najlepiej będzie jak dokumentem tym jest dowód osobisty.

W zawiadomieniu należy dokładnie opisać czyn, który został popełniony na szkodę pokrzywdzonego, datę i miejsce zaistnienia przestępstwa. Jeśli w wyniku przestępstwa nastąpiła szkoda majątkowa należy ją oszacować. Należy też dołączyć wszelkie dowody jakimi się dysponuje, np. zdjęcia, nagrania, dokumenty, maile. Jeśli w sprawie byli świadkowie, należy podać ich dane personalne, adresy oraz opisać jakie okoliczności mogą potwierdzić.

Czy złożenia zawiadomienia o przestępstwie jest płatne?

Nie, w przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, zawiadomienia są bezpłatne, jak i cała procedura zarówno na etapie postępowania przygotowawczego i postępowania przed sądem.

Kiedy złożyć zawiadomienie o przestępstwie?

Nie ma wyznaczonego terminu, ale najlepiej zrobić to jak najszybciej. Należy jednak pamiętać, że po upływie określonego czasu, organy nie będą mogły podjąć postępowania ze względu na przedawnienie ścigania poszczególnych kategorii przestępstw. Istotne jest również i to, że najwięcej szczegółów pamięta się w krótkim czasie od wystąpienia zdarzenia, a potem te istotne szczegóły mogą umknąć. To samo dotyczy świadków, im szybciej złożą zeznania tym lepiej. Zeznania pokrzywdzonego jak i świadków są niezwykle istotne, bowiem te dowody podlegają ocenie przez organa wymiaru sprawiedliwości i mogą być kluczowe w zakresie ewentualnego wyroku dotyczącego sprawcy przestępstwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s