Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku

„Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku ….”. Chyba większość zna tę bajkę Stanisława Jachowicza. Doskonale ją pamiętam i jako dziecko cały wiersz cytowałam z pamięci. Nie będziemy jednak w świecie bajek, a w rzeczywistości, kiedy chory zwierzak nie leży w łóżeczku jak rzeczony kotek tylko trzeba udać się po pomoc do weterynarza. Jak trafimy w dobre ręce to fantastycznie, ale w życiu różnie bywa. W praktyce weterynarii zdarzają się jednak przypadki, że lekarz popełnia błędy  i zamiast wyleczyć pacjenta, zaszkodzi mu.

Co możemy zrobić jak weterynarz popełni błąd?

Lekarz weterynarii, to jest zawód zaufania publicznego, podobnie jak lekarz medycyny.   Ciąży na nim szczególna odpowiedzialność, bo dotyczy to życia i zdrowia pacjentów, którzy oddawani są mu pod opiekę. Wobec tego zobowiązany jest do ponoszenia odpowiedzialności w związku z podejmowanymi czynnościami leczniczymi.

Odpowiedzialność ta ukształtowana jest dwukierunkowo:

  1. może być to odpowiedzialność na bazie przepisów prawa cywilnego, czyli odpowiedzialność na zasadach ogólnych,
  2. może być to odpowiedzialność stricto zawodowa na podstawie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko – weterynaryjnych i na podstawie rozporządzenia o odpowiedzialności zawodowej lekarzy weterynarii.

Odpowiedzialność cywilna

Odpowiedzialność cywilna oparta jest na przepisach kodeksu cywilnego, a ściślej art. 415 („kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”).  Z tego typu odpowiedzialnością nierozerwalnie łączy się pojęcie szkody. Wobec powyższego w przypadku błędu w sztuce lekarskiej możemy domagać się odszkodowania na podstawie wyżej wskazanego przepisu. Pamiętać jednak należy, że składając pozew do sądu musimy wykazać szkodę, jej wysokość, związek przyczynowy pomiędzy szkodą, a działaniami weterynarza oraz wykazać jego winę. Chcąc zatem uzyskać odszkodowanie musimy sprawę skierować do sądu. Istotne jest także i to, że nie jest możliwe dochodzenie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wynikającą ze straty zwierzęcia.

Jest jednak prostsza droga uzyskania odszkodowania, poza sądowa, jeśli lekarz weterynarii jest ubezpieczony, wówczas możemy żądać odszkodowania od jego ubezpieczyciela.

 Odpowiedzialność zawodowa

Zgodnie z powołaną powyżej ustawą, lekarze weterynarii obowiązani są przestrzegać zasad etyki i deontologii weterynaryjnej oraz innych przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza weterynarii. Za naruszenie tych zasad i przepisów weterynarze podlegają odpowiedzialności zawodowej przed sądem lekarsko – weterynaryjnym. Jeśli sąd uzna winę, wówczas może wymierzyć lekarzowi karę upomnienia lub nagany, albo zawieszenia w prawie do wykonywania zawodu na okres od trzech miesięcy do trzech lat, albo pozbawić prawa do wykonywania zawodu.

W przypadku błędu w sztuce lekarskiej możemy wystąpić ze skargą na lekarza do Rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Taka skarga nie powoduje, że zamykamy sobie drogę cywilną do dochodzenia odszkodowania. Zdecydowanie nie, bo te postępowania toczą się oddzielnie. Co ważne, w ramach odpowiedzialności zawodowej nie uzyskamy odszkodowania od lekarza weterynarii, to możemy dochodzić na drodze cywilnej. Natomiast w tym postępowaniu możemy uzyskać ukaranie lekarza weterynarii w ramach jego odpowiedzialności zawodowej. W rażących przypadkach możemy doprowadzić nawet do pozbawienia możliwości wykonywania zawodu.

Życzę, aby Wasze zwierzaki jak zachorują trafiały w najlepsze ręce i nie przydarzył się jakikolwiek błąd czy zaniedbanie ze strony lekarza.

Mój kotek był chory i znalazł się pod opieką fantastycznych weterynarzy. Nie tylko go szybko wyleczyli, a jeszcze okazali się ludźmi z cudownym podejściem, wiedząc doskonale, że był obolały, przerażony i zestresowany.

Po każdej wizycie lekarskiej kotek czuł się co raz lepiej i w domu leżał w łóżeczku. Dlaczego leżał w łóżeczku? Bo sam chciał. Skoro więc chciał, to miaaał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s