Wgląd do akt sądowych

Praktyczne porady sądowe – wgląd do akt sądowych.

Tym razem, trochę praktycznych porad, aby łatwiej było Wam poruszać się w sądach, szczególnie, gdy działacie sami bez pełnomocników.

Gdy jesteście stroną w postępowaniu cywilnym, warto kontrolować sprawę na każdym etapie prowadzonego postępowania. Jaka jest na to metoda? Dostęp do akt sprawy.

Podstawa prawna

Zgodnie z przepisami, akta sprawy dostępne są dla uczestników/stron postępowania oraz za zezwoleniem przewodniczącego wydziału sądowego dla każdego, kto potrzebę przejrzenia dostatecznie usprawiedliwi.

Na tych samych zasadach dopuszczalne jest:

1) sporządzanie i otrzymywanie odpisów i wyciągów z akt sprawy;
2)     otrzymywanie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z akt sprawy.

Jak to wygląda w praktyce?

Gdy jesteście stroną w sprawie i przyszedł moment, że chcecie zapoznać się z aktami, trzeba najpierw skontaktować się z sądem, w którym prowadzona jest sprawa i akta zamówić do czytelni.

Akta można zamówić telefonicznie lub mailowo, a także osobiście za pośrednictwem Biur Obsługi Interesantów (BOI), które działają w każdym sądzie. Telefony i adresy mailowe są podane na stronach internetowych danego sądu. Zamawiając akta, należy wskazać sygnaturę sprawy, wydział sądu w którym toczy się dane postępowanie i oczywiście podać swoje imię i nazwisko wraz ze wskazaniem w jakim charakterze występujemy w sprawie (np. powód, pozwany, itp.). Należy też wskazać termin, kiedy chcielibyśmy, aby akta były dostępne.

Kiedy zakończona jest już wstępna procedura i otrzymujecie potwierdzenie, że aka będą dostępne dla Was konkretnego dnia, należy udać się do sądu do czytelni.

Przed skorzystaniem z czytelni macie obowiązek :zapoznać się z  regulaminem czytelni i stosować się do jego zapisów, należy też pozostawić w szatni okrycia wierzchnie, czy też zbędne torby, bagaże, itp..

Przyjmowanie interesantów w czytelni

Interesanci przyjmowani są w czytelni po ich bezpośrednim przybyciu. Choć należy pamiętać, że w niektórych sądach najpierw pobiera się numerek i po jego wyświetleniu można do czytelni wejść. Po czym należy podać sygnaturę akt, wydział sądu i okazać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, aby pracownik czytelni mógł potwierdzić tożsamość i  stwierdzić, czy jesteście osobą, która może mieć dostęp do akt.

Osoby pracujące w Czytelni zobowiązane są do sprawdzenia danych osoby, która chce zapoznać się z aktami, jak również jej statusu, umocowania w sprawie (tzn. czy ma możliwość wglądu do akt sprawy – np. czy jest stroną/uczestnikiem, pełnomocnikiem strony/uczestnika, czy w aktach sprawy znajduje się stosowne umocowanie)
Po dokonaniu tej weryfikacji pracownik czytelni wypełnia druk zamówienia, na którym wpisuje m.in. dane strony, jej status w sprawie, numer dowodu osobistego, godzinę przybycia itp.

Czytanie akt

Jeśli ograniczacie się tylko do czytania akt i robienia sobie notatek, to robicie to na podstawie faktu, że jest dany dostęp do akt. Taka czynność jest bezpłatna, a czasowo akta są dostępne w godzinach pracy czytelni.

Robienie kserokopii, fotografii, odpisów z akt.

Jeśli chcecie sfotografować akta, oczywiście musicie mieć przy sobie swoje urządzenie do wykonania zdjęć. Ta czynność jest bezpłatna, ale wymaga zgody. Zatem trzeba poinformować pracownika czytelni, że chcecie akta fotografować. Wówczas otrzymacie prosty formularz do wypełnienia i po otrzymaniu zgody, można przystąpić do dokumentowania akt.

Jeśli chodzi o uzyskanie kserokopii akt sprawy, wówczas procedura jest podobna jak w przypadku fotografowania akt. Należy w formularzu podać, że potrzebna jest Wam kserokopia akt sprawy w całości lub poszczególnych kart. Po uzyskaniu zgody, odpowiednia ilość stron jest kserowana przez pracownika sądu. Pamiętać jednak należy, iż kserokopie są płatne (1 zł od strony).

W przypadku pozyskania odpisów, należy złożyć stosowny wniosek do sądu. W tym przypadku, podobnie jak w przypadku kserokopii taka czynność jest odpłatna (6 złoty od strony).

Ważne

Pamiętajcie, aby zapoznawać się z aktami z odpowiednim wyprzedzeniem w sprawach, które są w toku. Generalnie, w dniu kiedy jest rozprawa lub posiedzenie, akta nie będą dostępne w czytelni. Taka sytuacja może mieć miejsce także na dzień przed rozprawą lub posiedzeniem. W takich terminach najczęściej akta znajdują się u sędziego, który też musi mieć czas, żeby mieć wgląd do akt.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s