Sztuka pisania, czyli pozew o odszkodowanie

Przedstawię Wam w kilku słowach jak przygotować prosty pozew o odszkodowanie.

Po pierwsze: należy ustalić jaki jest sąd właściwy do wniesienia takiego pozwu, czyli adres i wydział Sądu. Będzie nim Sąd według miejsca zamieszkania pozwanego i wówczas ustalamy adres sądu, i ten sąd wraz z adresem wpisujemy do pozwu.

Po drugie: należy szczegółowo wskazać Powoda i Pozwanego, czyli podajemy imię i nazwisko, adres zamieszkania.

Po trzecie: wskazujemy wartość kwoty odszkodowania, którą niniejszym pozwem będziemy dochodzić od pozwanego.

Po czwarte: określamy w pozwie czego domagamy się od pozwanego. Zatem w żądaniach pozwu wnosimy o: zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda, tytułem odszkodowania kwoty xxx, zasądzenia od pozwanego na rzecz powoda kosztów postępowania według norm przepisanych, przeprowadzenie rozprawy także pod nieobecność powoda.

Po piąte: w pozwie opisujemy stan faktyczny oraz wskazujemy dowody na potwierdzenie naszych racji. Pamiętać jednak należy, iż przy powoływaniu dowodów należy opisać na jakie okoliczności w sprawie dane dowody mają być przeprowadzone. Bez szczegółowo opisanych tez dowodowych sąd może nie przyjąć wniosków dowodowych. Zatem w uzasadnieniu pozwu należy wskazać stan faktyczny, który spowodował powstanie szkody, wskazanie podstawy faktycznej i prawnej z jakiej pozwany jest za szkodę odpowiedzialny, wyliczenie powstałej szkody, oraz przedstawienie dokumentów oraz innych dowodów to potwierdzających. Należy pamiętać, że wyliczenie musi być dokładne i prawdopodobne, a wina (odpowiedzialność) pozwanego powinna być jednoznaczna.

Po szóste: pozew należy opłacić. W tym przypadku wpis wynosi 5% wartości przedmiotu sporu- stąd istotne jest jej prawidłowe wyliczenie. Jeśli powód nie jest w stanie opłacić pozwu z uwagi na trudną sytuację materialną, może wystąpić do sądu z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych. Przy czym pamiętać należy, że to sąd decyduje, czy z tych kosztów zwolni, czy nie.

Po siódme: pozew należy podpisać i wraz z załącznikami złożyć w sądzie w tylu egzemplarzach ilu jest pozwanych, oraz oczywiście oryginał.

Jeśli dopełniliśmy wszystkich formalności i pozew został przyjęty przez sąd, wówczas czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy, a potem toczymy „bój” przed sądem, aby udowodnić swoje racje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s