Ludzie skargi piszą

Ludzie skargi piszą

Pamiętacie wpis o przypadłościach zdrowotnych? Wówczas obiecałam, że powrócę do sprawy, co robić, gdy nie otrzymujemy właściwej pomocy lekarskiej, niezależnie od tego, gdzie ona miała być nam udzielona.

Wracam więc z tym tematem i już przechodzę do szczegółów.

Gdy stajemy się pacjentami, niezależnie od tego, gdzie chcemy uzyskać pomoc lekarską: w szpitalu, przychodni, itp., należy się nam ona i nikt nam łaski w tym zakresie nie robi. Jeśli okaże się, że jej nie otrzymujemy lub otrzymujemy ją w nienależytym zakresie, a nasze prawa pacjenta są łamane, mamy kilka rozwiązań z których warto skorzystać.

Szpital lub inna placówka opieki zdrowotnej.

Jeśli nasze prawa jako pacjenta nie są przestrzegane, zawsze można złożyć skargę do dyrektora takiej placówki, czy ordynatora oddziału. Ta skarga może dotyczyć także sytuacji, gdy personel placówki leczniczej zachowuje się niezgodnie z przepisami, regulaminami obowiązującymi w danej placówce, czy przyjętymi standardami.

Rzecznik odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Jeśli mamy poważne zastrzeżenia do lekarza, jego diagnozy, sposobu leczenia, właściwego wykonania zabiegu, czy nawet naruszenia zasad tajemnicy lekarskiej, zawsze możemy złożyć skargę do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, którzy działają przy Okręgowych Izbach Lekarskich.  W skardze tej możemy się domagać ukarania lekarza. W przypadku, gdy skarga wpłynie, Izba Lekarska ma obowiązek ją rozpatrzyć pod kątem ewentualnego naruszenia przez lekarza zasad etyki zawodowej, czy też naruszenia innych obowiązujących przepisów. Niezależnie od tej skargi pacjent może złożyć pozew do sądu cywilnego i tą drogą dochodzić swoich roszczeń np. za błąd w sztuce lekarskiej. Należy jednak pamiętać, że składając skargę do Rzecznika odpowiedzialności dyscyplinarnej, nie uzyskamy odszkodowania pieniężnego lub zadośćuczynienia, bowiem ta droga może doprowadzić jedynie do ukarania lekarza np. naganą, czasowym pozbawieniem możliwości wykonywania zawodu lekarza, itp.

Rzecznik przy wojewódzkim oddziale NFZ.

Z tej drogi też można skorzystać. Tylko tutaj bardziej zasadna jest skarga dotycząca organizacji danej placówki medycznej, czy też zbyt długiego oczekiwania na wizytę, zabieg, itp. Może dotyczyć także sytuacji kiedy kazano nam zapłacić za zabieg, a zgodnie z przepisami dany zabieg bezwzględnie musi być wykonany bezpłatnie. Każdy z oddziałów NFZ posiada Dział skarg i wniosków do którego możemy kierować nasze pisma.

Szczegóły w tym zakresie są dostępne na stronie internetowej NFZ http://www.nfz.gov.pl.

Rzecznik Praw Pacjenta.

Kolejnym miejscem, gdzie możemy złożyć skargę jest Rzecznik Praw Pacjenta. Jeśli decydujemy się na tę drogę, to w tym przypadku należy skupić się przede wszystkim na naruszeniu naszych praw wynikających z przepisów ustawy o prawach pacjenta. W takiej sytuacji Rzecznik Praw Pacjenta może wszcząć stosowne postępowanie.

Droga sądowa

Na tę drogę należy zdecydować się wówczas jeśli chcemy uzyskać rekompensatę finansową. Wówczas kierujemy pozew do sądu cywilnego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Przy czym jeśli pozew dotyczy np. błędu w sztuce lekarskiej podczas leczenia szpitalnego, wtedy pozywamy szpital. Pamiętać jednak należy, że w takim przypadku jesteśmy obowiązani ponieść koszty związane z wniesieniem pozwu. W przypadku, gdy mamy problem z dokonaniem takiej opłaty, bo nas po prostu nie stać, można wówczas wystąpić z wnioskiem do sądu o zwolnienie z kosztów.

2 uwagi do wpisu “Ludzie skargi piszą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s