Nowy Rok i nowe przepisy, słów kilka o świadectwie pracy.
Jak zwykle w Nowy Rok wchodzimy ze zmianami i te zmiany często dotyczą przepisów prawa. Czy są one korzystne, czy nie? Okaże się w praktyce.
Zatem co nowego?
Od 1 stycznia obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie świadectw pracy. Wprowadza je ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Nowe przepisy regulują treść świadectwa pracy, sposób i tryb jego wydawania, a także sposób oraz tryb prostowania i uzupełniania świadectwa pracy.
Na czym te zmiany polegają?
Pracodawca, niezależnie od rodzaju umowy o pracę, jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza go zatrudnić w ciągu 7 dni od ustania poprzedniego zatrudnienia.
W przypadku zatrudnienia w ciągu 7 dni − pracodawca nie musi już wydawać świadectwa. Obowiązek powstaje wyłącznie na wniosek pracownika o wydanie świadectwa pracy.
Pracownik może złożyć wniosek w każdym czasie i prosić o wydanie świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie uzyskał świadectwa pracy. Pracownik z wnioskiem do pracodawcy może wystąpić w formie papierowej lub elektronicznej.
Co jest istotne?
Do rozporządzenia dołączono wzór świadectwa pracy oraz wyjaśnienie jak je wypełnić. Zatem jest to ułatwienie dla pracodawców, bo niejako posiadają swoistą „ściągawkę”. Jest to także ułatwienie dla pracowników, bo mogą sprawdzić prawidłowość wydanego świadectwa.
Gdzie szukać szczegółów?
Szczegóły opisane są w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.