Czy to koniec? Czyli kilka słów o rozwiązaniu spółki cywilnej.
Otrzymałam kilka zapytań w sprawie rozwiązania umowy spółki cywilnej, jakie są możliwości i jakie są skutki prawne podjęcia takich kroków przez jednego ze wspólników.
Jak zwykle, zaczynamy od początku.
Czym jest spółka cywilna?
Spółka cywilna jest jednym z typów działalności gospodarczej. Taką spółkę może prowadzić dwóch lub więcej przedsiębiorców. Nie jest to jednak podmiot prawny w rozumieniu przepisów kodeksu spółek handlowych, a zatem nie podlega tym regulacjom.
Tu sytuacja jest prosta dwóch lub więcej przedsiębiorców postanawiają działać wspólnie, np. w celach zarobkowych i podpisują stosowną umowę w tym zakresie. W odróżnieniu od spółek prawa handlowego, spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, nie jest jednostką organizacyjną. Spółka cywilna podlega przepisom, które znajdują się w kodeksie cywilnym.
Czy konieczne jest zawarcie umowy?
Zdecydowanie tak i do tego umowa spółki cywilnej powinna być zawarta w formie pisemnej i zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Taka spółka otrzymuje wówczas swój NIP. Należy ją zgłosić także w urzędzie statystycznym, który nadaje jej numer REGON.
Jak spółka cywilna funkcjonuje w obrocie prawnym?
Spółka cywilna to przedsiębiorcy funkcjonujący wspólnie i oni widnieją w rejestrze – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Do reprezentowania spółki uprawniony jest każdy ze wspólników. Dotyczy to czynności zwykłego zarządu, co do których pozostali wspólnicy nie zgłaszają sprzeciwu. Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest solidarna i obejmuje zarówno majątek wspólny, jak i majątek indywidualny. Prawo do udziału w stracie i w zyskach jest równe dla wszystkich wspólników, chyba że w umowie spółki ustalono inaczej, przy czym możliwe jest wyłączenie udziału wspólnika w starcie, nie można natomiast wyłączyć go z udziału w zyskach.
Spółkę można zawiązać na czas określony lub nieokreślony.
Rozwiązanie spółki cywilnej
I teraz przechodzimy do meritum sprawy.
Sposoby rozwiązania spółki cywilnej.
- Rozwiązanie za porozumieniem wspólników
Oczywiście taka forma jest dozwolona i następuje ona w sposób ustalony zgodnie pomiędzy wspólnikami. W takiej sytuacji wspólnicy powinni podjąć uchwałę stwierdzającą zakończenie działalności w formie spółki cywilnej, podpisać stosowne porozumienie, bądź umowę dokonującą takiego rozwiązania i przeprowadzić wszystkie czynności likwidacyjne wymagane przez prawo.
- Rozwiązanie spółki poprzez wypowiedzenie udziałów przez jednego wspólnika.
Wspólnik może wystąpić ze spółki poprzez wypowiedzenie swojego udziału. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi tego dokonać najpóźniej na 3 miesiące przed końcem roku obrachunkowego. Jeżeli w spółce było tylko dwóch wspólników poprzez wypowiedzenie udziału jednego ze wspólników, spółka przestaje istnieć. Jeśli w spółce było więcej niż dwóch wspólników, to wypowiedzenie dokonane przez jednego z nich nie powoduje zakończenia działalności spółki. Wówczas występuje ze spółki ten który wypowiada udziały w spółce, a pozostali pozostają i spółka działa dalej.
W sytuacji wypowiedzenia udziałów pozostali wspólnicy zobowiązani są do zwrotu wkładów, w naturze w formie rzeczy oddanych do używania lub w pieniądzu jako sumę wkładu oznaczoną w umowie lub wartość wkładu z chwili wniesienia. Ponadto wylicza się wartość majątku spółki, który jest następnie wypłacany w wysokości udziału w zyskach.
Co ciekawe i na co proponuję zwrócić uwagę, że udział wspólnika może wypowiedzieć także jego wierzyciel. Aby takie wypowiedzenie było skuteczne, muszą wystąpić następujące przesłanki: bezskutecznie prowadzona egzekucja w ciągu ostatnich 6-u miesięcy, musi to być wierzyciel osobisty, który uzyskał zajęcie praw przysługujących wspólnikowi w sytuacji wypowiedzenia udziału lub wystąpienia ze spółki. Długość terminu wypowiedzenia przysługująca wierzycielowi osobistemu wynosi 3 miesiące, lub mniej o ile krótszy termin został przewidziany w umowie.
- Rozwiązanie spółki z ważnych powodów.
Spółka cywilna może być rozwiązana bez zachowania okresu wypowiedzenia z ważnych powodów. Może to nastąpić na mocy orzeczenia sądu, na wniosek jednego ze wspólników, ale też jeden ze wspólników może wystąpić ze spółki w trybie natychmiastowym z ważnych powodów na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.
Nie ma oczywiście takiej jednoznacznej definicji ważnych powodów.
Może to być np.:
- utrata zaufania do wspólnika,
- zaprzestanie współdziałania w prowadzeniu spraw spółki,
- nieuczciwe postępowanie przez wspólnika,
- ciężka choroba lub długotrwała choroba wspólnika uniemożliwiającą mu czynny udział w spółce,
- prowadzenie przez innego wspólnika działalności konkurencyjnej naruszającej interesy spółki,
- brak możliwości zrealizowania przez spółkę jakiegoś konkretnego celu zakładanego przez wspólników przy zakładaniu spółki.
Ważne jest to, iż nie ma definicji „ważnych powodów”, a te podane powyżej są oczywiście przykładowe i w praktyce najczęściej spotykane. Mogą wystąpić inne ważne powody, ale to trzeba badać w kontekście konkretnego indywidualnego przypadku, czy dany powód mieści się w definicji, czy nie.