Blogerzy, jakie macie prawa?

Drodzy Blogerzy, widzę, że często odwiedzacie mojego bloga, za co bardzo serdecznie dziękuję. Poruszane przeze mnie tematy, jak wiecie, są różne, a to kwestie majątkowe, rozwodowe, alimentacyjne, sprawy z zakresu prawa pracy, itp.

Tym razem jednak postanowiłam zająć się przedstawieniem zagadnień, które zapewne Was zainteresują, a dotyczące ochrony prawnej Blogerów i tego co jest na Waszych blogach publikowane.

Ponieważ sporo napływa do mnie pytań, dlatego też ukaże się cykl wpisów dotyczący ochrony prawnej Blogerów.

Dzisiaj pierwszy z nich, poświęcony prawom autorskim.

Ochroną prawa autorskiego, co do zasady,  objęte są wszystkie treści kreatywne, te które mają charakter twórczy.

Są to dobra niematerialne. Często potocznie nazywanymi dobrami duchowymi, intelektualnymi, mentalnymi czy umysłowymi. Wszystkie te określenia wskazują na ich niewidzialną naturę, która nie może być odbierana zmysłami.

Aby dobro niematerialne – także utwór – mogło podlegać percepcji zmysłów, musi przybrać jakąś materialną postać. Dla prawa autorskiego rodzaj tej materii nie ma znaczenia. Aby uzyskać ochronę płynącą z prawa autorskiego nie musimy nigdzie naszej twórczości rejestrować czy zgłaszać. Wystarczy sam fakt stworzenia. Nie jest też ważne czy to, co stworzymy ma (subiektywnie lub obiektywnie) jakąkolwiek wartość.

Bez znaczenia jest tutaj nakład pracy poniesiony na stworzenie utworu. Dla prawa autorskiego zasadnicze jest, by wytwór umysłowości twórcy był ujawniony, czyli poddany percepcji choćby jednej osoby poza autorem.

Jeśli więc twórczość na blogu stanowi przejaw działalności twórczej i ma indywidualny charakter, podlega ochronie prawa autorskiego, bowiem stanowi utwór w świetle tych przepisów.

Korzystanie bez zgody Autora z jego działa przybiera formę plagiatu lub prościej mówiąc kradzieży, za które grozi odpowiedzialność prawna.

Sankcje za naruszenie praw autorskich można podzielić na cywilne oraz karne.

Z punktu widzenia odpowiedzialności cywilnej, twórcy przysługuje od osoby naruszającej jej prawa:

  • żądanie zaniechania naruszeń;
  • żądanie usunięcia skutków naruszeń;
  • odszkodowanie – przy czym wysokość odszkodowania zależy od charakteru naruszenia. Jeśli sprawca działał nieświadomie, twórca może dochodzić zapłaty dwukrotności stosownego wynagrodzenia – czyli takiego, jakie byłoby należne twórcy, gdyby zgodził się na wykorzystanie dzieła. W przypadku zawinionego naruszenia kwota odszkodowania może wzrosnąć do trzykrotności stosownego wynagrodzenia;
  • wydanie uzyskanych korzyści;
  • żądanie złożenia oświadczenia stosownej treści;

Sąd może zasądzić również dodatkową zapłatę na rzecz Funduszu Promocji Twórczości.

W kontekście odpowiedzialności karnej, w przypadku bezprawnego wykorzystywania cudzych utworów grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności do 2 lat. Odpowiedzialność karna jest zaostrzona do 5 lat pozbawienia wolności, jeśli z powielanych materiałów naruszyciel czerpie zyski czyniąc sobie z nich źródło dochodu.

Jeżeli ktoś w jakimś zakresie chce posłużyć się Waszym utworem, do którego nie przysługują mu prawa autorskie, może tylko skorzystać z tzw. prawa cytatu.

Cytatem jest przytoczenie w swoim dziele całości lub części cudzego utworu. Stosowanie cytatu jest dozwolone, jednak musi on spełniać określone warunki. Powyższą problematykę reguluje art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który stanowi, że wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość, urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnieniem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.

Cytować można tylko utwory rozpowszechnione, a więc takie, które za zezwoleniem twórcy zostały w jakikolwiek sposób udostępnione publicznie.

Nie istnieje ściśle określony limit objętościowy cytatu. W każdym przypadku będzie on zależał od celu w jakim autor cytujący chce przytaczać cudzy utwór. Cel taki nie może być dowolny – musi być uzasadniony wyjaśnieniem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku.

Zatem jeśli stwierdzicie, że ktokolwiek wykorzystuje niezgodnie z prawem Waszą twórczość publikowaną na blogach, korzystajcie z ochrony prawnej, jaką daje prawo autorskie. Bez problemu można jednocześnie wykorzystać ścieżkę cywilną jak i karną, bo one funkcjonują niezależnie od siebie i każda z nich służy innemu celowi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s