Mam w prezencie dla Ciebie mieszkanie

Czy to coś dziwnego? Zdecydowanie nie. Możemy przecież ze swoją nieruchomością zrobić co chcemy. Jeśli naszą intencją jest darować mieszkanie np. naszemu dziecku to oczywiście możemy to zrobić. Nie wystarczy jednak powiedzieć „Masz kochana córko, kochany synu moje mieszkanie w prezencie“, bo z tego nic nie wynika pod względem prawnym.

Co zrobić?

Możemy np. zawrzeć umowę darowizny, która jest dość częstą formułą prawną przeniesienia własności nieruchomości w kręgu najbliższej rodziny. Jeśli umowa jest zawierana w gronie bliskiej rodziny, wówczas unikamy podatku od czynności cywilnoprawnych, co niewątpliwie przemawia na korzyść tej umowy.

Charakterystyka umowy darowizny

Jest to dość typowa umowa, która została określona w przepisach kodeksu cywilnego. Istotą jest to, że darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Innymi słowy darowizna to umowa, której celem jest nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści – wzbogacenie obdarowanego.
Jest to tzw. umowa dwustronna, a zatem jest czynnością prawną polegającą na złożeniu przez darczyńcę oświadczenia zawierającego jego zobowiązanie do przeniesienia własności na obdarowanego, jak i oświadczenia obdarowanego wyrażającego na to zgodę.. Umowa darowizny, podobnie jak umowa sprzedaży jest czynnością prawną o podwójnym skutku: zobowiązującym i rzeczowym, powodującym przejście własności na obdarowanego.
O czym należy pamiętać?

Każda umowa, zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości, jak i umowa przenosząca własność, musi mieć formę aktu notarialnego. Umowa pozbawiona tej formy jest bezwzględnie nieważna.
Wobec powyższego musimy udać się do notariusza, który właśnie w tej formie umowę przygotuje, a strony ją podpiszą.

Ważne

Zawarcie umowy darowizny u notariusza oznacza, że własność nieruchomości przechodzi na obdarowanego. Wobec tego darczyńca traci – wraz z podpisaniem umowy – prawa do nieruchomości, czyli przestaje być jej właścicielem. Osoby, dla których darowana nieruchomość jest jednocześnie jedynym domem czy mieszkaniem, powinny głęboko rozważyć podpisanie umowy darowizny. To bowiem obdarowany z chwilą podpisania umowy staje się właścicielem tej nieruchomości i decyduje o jej dalszych losach.

Zatem darować, czy nie? Decyzja należy do Ciebie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s