FUNDUSZ ALIMENTACYJNY

FUNDUSZ ALIMENTACYJNY

Fundusz alimentacyjny, co to takiego?

Rozpoczynamy na naszym blogu cykl postów o alimentach. Zaczniemy od funduszu alimentacyjnego, bo napływają do nas pytania, co to jest, kiedy i na jakich zasadach można z niego korzystać?

Otóż, wiele statystyk wskazuje, że w naszym kraju istnieje spora grupa osób, która nie płaci alimentów. Rekordziści zalegają nawet z kwotami około 200.000 zł. Zdecydowana większość dłużników alimentacyjnych to mężczyźni w wieku pomiędzy 35-45 lat.

W przypadku, gdy zobowiązany do płacenia alimentów rodzic tego nie robi, wówczas można skorzystać z pomocy Państwa, poprzez fundusz alimentacyjny.

Kiedy można korzystać z funduszu alimentacyjnego?

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do alimentów do ukończenia przez Nią osiemnastego roku życia, a w przypadku pobierania nauki w szkole lub w szkole wyższej do ukończenia dwudziestu pięciu lat. W przypadku dziecka niepełnosprawnego, przy orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują bezterminowo.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują wówczas, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 725 zł, a wysokość tego świadczenia przysługuje w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, ale nie wyżej niż 500 zł.

Kiedy możemy ubiegać się o takie świadczenie?

Można ubiegać się o alimenty z funduszu, gdy zostaną spełnione warunki opisane w przepisach regulujących tę kwestię. Alimenty muszą być przyznane w sposób prawny tzn., bądź na podstawie prawomocnego wyroku, lub ugody sądowej. Musi także wystąpić bezskuteczność egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Gdzie należy złożyć wniosek o alimenty?

Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Wniosek powinien zawierać między innymi:

 1. dane dotyczące członków rodziny, w tym: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, a w razie gdyby numer PESEL nie był nadany – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
 2. oświadczenie wnioskodawcy o przekazaniu do prowadzenia sprawy do egzekucji przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu,
 3. oświadczenie wnioskodawcy o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych względem osoby uprawnionej do alimentacji,
 4. zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach,
 5. oświadczenie o dochodach, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą,
 6. zaświadczenie lub oświadczenie dokumentujące wysokość dochodów,
 7. zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji,
 8. odpis prawomocnego orzeczenia sądowego o alimentach.

Co dalej?

Jeśli udało się przebrnąć pozytywnie przez „machinę biurokratyczną”, został złożony komplet dokumentów, wówczas istnieje podstawa dająca prawo do świadczeń alimentacyjnych z funduszu.

Prawo do świadczeń ustala się na okres świadczeniowy, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, nie wcześniej niż od początku okresu świadczeniowego do końca tego okresu. Jeżeli osoba uprawniona po ukończeniu nauki w szkole została w tym samym roku kalendarzowym przyjęta do szkoły wyższej, świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują również za wrzesień.

Świadczenia te wypłacane są w okresach miesięcznych. Co ważne, decyzje w powyższych sprawach są natychmiast wykonalne.

Oczywiście nie życzymy żadnej z Pań, aby była zmuszona korzystać ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Jeśli ma przyznane alimenty, to życzymy, aby wpływały regularnie i w ustalonej wysokości. Przecież to są pieniądze przeznaczane na nasze pociechy, a nie na własne przyjemności.

6 uwag do wpisu “FUNDUSZ ALIMENTACYJNY

 1. A przyszło kiedyś komuś do głowy, że zasądzanie alimentów pochłaniających 70% zarobków rodzica jest bzdurne? Utrzymanie dziecka powinno leżeć po obu strona nie tylko rodzica, któremu dziecko odebrano. Rodzic przejmujący opiekę nad dzieckiem powinien udowodnić, że jest w stanie przekazać dokładnie taka samą sumę na utrzymanie dziecka jak rodzić, któremu zasądza się alimenty. Rodzic, któremu zasądza się alimenty winien łożyć na utrzymanie dziecka, a nie drugiego rodzica. Podnoszenie kosztów utrzymania poprzez lewe umowy najmu mieszkania czy niczym nie poparta i nie udokumentowana rzekoma choroba dziecka. Tak właśnie działa się w tym kraju. Brak słów!

  1. Bardzo dziękuję za ten komentarz. O alimentach i ich wysokości będą następne wpisy, tak jak zapowiedziałam w tym poście. Tylko, że nastąpi to w Nowym Roku. Natomiast zgadzam się z Tobą, że orzeczone alimenty na dziecko mają dotyczyć utrzymania dziecka, a nie innych osób. Opisz może ten przypadek zawyżania kosztów, a ja postaram się do tego odnieść i napisać jak zaradzić takim problemom. Adres mailowy jest dostępny na blogu. Pozdrawiam

   1. Oczywiście, ale po nowym roku. Dziękuje za odpowiedź! Pozdrawiam!

 2. Witam.Jestem samotna matka wychowujaca 12- syna przez 10 lat otrzymywalam pieniadze z funduszu alimentacyjnego odkąd wyjechałam za granice to juz mi się nie należą????proszę o odpowiedź dziekuje

  1. Zasady dotyczące świadczeń alimentacyjnych z funduszu określa ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. M.in. w ustawie tej jest przepis z którego wynika, że świadczenia alimentacyjne przysługują osobom zamieszkującym na terenie RP przez okres świadczenia, chyba, że dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej. To jest ogólna zasada.
   Żeby zbadać Twoją sytuację, należałoby szczegółowo poznać stan faktyczny. Jeśli jesteś zainteresowana zapraszam do kontaktu bezpośredniego, adres mailowy podany jest na blogu.
   Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s