W dzisiejszych czasach mamy taką sytuację, że wiele osób boryka się z kłopotami finansowymi. A to utrata pracy, kredyty do spłacenia, szczególnie te we frankach szwajcarskich, co dzienne bieżące opłaty, wydatki na dzieci. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?
Jak stajemy się niewypłacalni.
Co robić? Otóż, jest na to rozwiązanie, – upadłość konsumencka. Tylko, że jak to zwykle bywa trzeba spełnić warunki określone w przepisach.
Dlatego dzisiejszy post poświęcamy upadłości konsumenckiej, bo być może to będzie rozwiązaniem w sytuacji kiedy dłużnik jest niewypłacalny.
Ogłoszenie upadłości.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być rozwiązaniem, aby uzyskać oddłużenie przy trudnej niewypłacalnej sytuacji finansowej dłużnika.
Postępowanie w powyższym zakresie przeprowadza sąd.
Dłużnik, aby osiągnąć tę upadłość musi spełnić kilka warunków:
- być osobą fizyczną,
- musi mieć miejsce zamieszkania i pobytu w Polsce,
- trzeba być konsumentem, czyli nie prowadzić działalności gospodarczej lub nie prowadzić jej minimum przez rok do złożenia wniosku,
- być niewypłacalnym.
Brak winy w powstaniu lub zwiększeniu stopnia niewypłacalności
To ważna przyczyna, aby osiągnąć upadłość konsumencką. Niewypłacalność musi powstać z przyczyn niezależnych od dłużnika np. choroba, utrata pracy, klęska żywiołowa.
Oddłużenie w upadłości konsumenckiej nie będzie możliwe, jeżeli trudna sytuacja finansowa wystąpiła z winy konsumenta, jego niedbałości, rażącego niedbalstwa, czy świadomego i celowego działania. Wtedy zdecydowanie sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Krok po kroku
Początek drogi, to złożenie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Taki wniosek może złożyć tylko dłużnik.
Winien on zawierać:
- imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL dłużnika, a jeśli dłużnik nie posiada numeru PESEL – dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację;
- wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika;
- wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie;
- aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników;
- spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty;
- spis wierzytelności spornych z zaznaczeniem zakresu w jakim dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności, wskazanie wierzytelności w spisie wierzytelności spornych nie stanowi jej uznania;
- listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia, w szczególności hipotek, zastawów i zastawów rejestrowych;
- oświadczenie dłużnika, że zachodzą okoliczności wskazane w przepisach do ogłoszenia upadłości.
Po wpłynięciu wniosku sąd bada, czy dłużnik spełnił warunki do ogłoszenia takiej upadłości a w szczególności wymóg niewypłacalności i jej niezawiniony charakter. Nazywa się to badaniem moralności płatniczej dłużnika.
Jeśli wszystkie dokumenty są prawidłowo złożone i spełnione są warunki, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Wówczas postępowania windykacyjne i egzekucyjne toczące się przeciwko dłużnikowi zostaną zawieszone, a potem umorzone. Trzeba jednak pamiętać, że cały majątek zostaje wydany syndykowi, który przeprowadzi jego likwidację, a jeśli po sprzedaży zostaną jeszcze jakieś długi, sąd ustali plan spłaty – maksymalnie na 3 lata. Po wykonaniu planu, można będzie złożyć w sądzie wniosek o umorzenie reszty długów.
Oczywiście żadnej z nas nie życzymy takiej sytuacji, ale jeśli już ona wystąpi, może warto rozważyć taki sposób postępowania, żeby uporać się z wierzycielami i spojrzeć pozytywnie na przyszłość bez długów, stresów i bezsennych nocy.
Ciekawy wpis o upadłości konsumenckiej. Wart uwagi jest też blog http://www.prawo-upadlosciowe.pl/index.php/2016/02/01/jak-oglosic-upadlosc-konsumencka/ Polecam!
Bardzo dziękuję za komentarz i zachęcam do dalszej lektury bloga.