NOGA Z GAZU DROGIE PANIE!

Drogie Panie, od 18 maja 2015r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego! Podstawową zmianą dla zwykłego kierowcy w nowych przepisach jest możliwość utraty prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Sankcja jest natychmiastowa i nieodwołalna. Policjant na miejscu zdarzenia zwyczajnie zabierze dokument za pokwitowaniem. Jeśli taka przygoda zdarzy się na wakacjach, 600 km od domu, może być prawdziwy problem. I nie warto próbować wrócić z urlopu autem bez ważnego dokumentu. W razie przyłapania kierowcy na prowadzeniu pojazdu po odebraniu prawa jazdy, trzymiesięczny okres zostanie przedłużony do pół roku. Jeśli w tym czasie w trakcie kontroli policja stwierdzi, że dalej lekceważymy zakaz jazdy, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem i konieczne będzie zdawanie państwowego egzaminu jeszcze raz L ( co ja wiemy nie jest teraz takie proste)

Zaostrzenie przepisów wobec „młodych kierowców”

Młodzi kierowcy, którzy otrzymają prawo jazdy kategorii B po 4 stycznia 2016 roku, będą objęci okresem próbnym, trwającym przez 2 lata od momentu otrzymania uprawnień. Po zdanym egzaminie przez pierwsze 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy, świeżo upieczeni kierowcy będą mieli obowiązek poruszania się pojazdem z przyklejonymi na przedniej i tylnej szybie naklejkami z zielonym listkiem. Również w takim okresie taka osoba nie będzie mogła podjąć pracy w celu zarobkowym jako kierowca pojazdu.  Oprócz tego, nowych kierowców będzie obowiązywał zakaz przekraczania prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na dwujezdniowej drodze ekspresowej oraz na autostradzie. Limity będą obowiązywały przez pierwsze 2 lata od otrzymania uprawnień. Jeżeli jednak osoba popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym w czasie okresu próbnego, ten czas zostanie wydłużony o kolejne 2 lata.

Po „kielichu” za kierownicę? Zdecydowanie, nie!!!
W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.
W autach osób skazanych za jazdę po pijanemu, gdy będą one starać się o przywrócenie prawa jazdy, przepisy wprowadzają obowiązek montażu blokad alkoholowych.

To nie wszystko….

Zgodnie z nowymi przepisami, skończy się też bezkarność za jazdę bez prawa jazdy po odebraniu go przez sąd. Będzie za to groziło do dwóch lat więzienia. Na koniec jeszcze jedna wiadomość. Kierowcy, którym grozi przekroczenie 24 punktów karnych i utrata prawa jazdy, za 300 zł mogą dziś odbyć kurs reedukacyjny i skasować z konta 6 z nich, ratując się przed ponownym egzaminem na prawo jazdy. Po 1 stycznia 2016 roku zostanie zlikwidowana taka możliwość, zaczną bowiem obowiązywać nowe, ostrzejsze przepisy!

Zatem, Drogie Panie, noga z gazu, bo inaczej trzeba będzie zatrudnić szofera!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s