PRZESŁUCHANIE SZKRABA – PRAWIE JAK ZABAWA

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – kiedy do nas samych przychodzi wezwanie na przesłuchanie, czy to na policji, czy to przed sądem, niejedną z nas zalewa ze strachu zimny pot. Co dopiero, gdy wezwanym jest nasza pociecha. Nie dość, że jest już ofiarą przestępstwa, to czy teraz musi się stawać ofiarą systemu i przeżywać to w nieskończoność?

Spokojnie – nie musisz się o to martwić. W stosunku do dzieci, które nie ukończyły 15 roku życia obowiązują specyficzne zasady dotyczące nie tylko miejsca przesłuchania, ale przede wszystkim do zasad jego przebiegu.

  1. OBSTAWA TO PODSTAWA!

Naszym prawem jest to, że jako rodzić, możemy być obecni przy jego przesłuchaniu. Nie ukrywajmy – w trudnych chwilach nie ma dla dziecka większej otuchy niż ukochany rodzic trzymający za rękę, do którego w każdej chwili można się przytulić. Dodatkowo, obligatoryjna jest też obecność biegłego psychologa, który jak nikt inny, będzie w stanie odczytać emocje i lęki dziecka. Z taką „obstawą” dziecko na pewno poczuje się bezpieczniej!

  1. TYLKO RAZ!

Jeżeli dziecko padło ofiarą przestępstwa na tle seksualnym lub przestępstw przeciwko rodzinie i opiece, kolejnym prawem jest to, że, co do zasady, dziecko powinno być przesłuchane tylko raz Wyjątek od tej reguły występuje jedynie wtedy, kiedy na jaw wyjdą ważne okoliczności sprawy. W przypadkach innych przestępstw ogólnymi wytycznymi jest to, aby dziecko było przesłuchiwane jak najmniejszą ilość razy. Również Ty powinieneś pilnować oraz sugerować organom ścigania i sądowi, aby Twoje dziecko było słuchane w charakterze świadka tylko raz.

  1. SALA ROZPRAW NIE DLA DZIECKA

Aby nie stresować dziecka atmosferą, jaka zazwyczaj panuje, czy to na komisariacie Policji, czy to na sali sądowej, dziecko powinno być przesłuchiwane w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu, nazywanym często „błękitnym pokojem”. Jest to zazwyczaj pokój przesłuchań, połączony z pokojem technicznym, które podzielone są lustrem weneckim lub posiadają systemy monitoringu. Dzięki temu dziecko nie jest narażone na dodatkowe nerwy związane z obecnością obserwatorów. Kolorystyka pomieszczenia powinna sprzyjać budowaniu atmosfery wzajemnego szacunku i zaufania, powinna więc pozostać jasna i stonowana. Meble powinny być dostosowane dla dzieci – być w ich rozmiarze i stylu.

  1. OKO W OKO? – NIGDY WIĘCEJ!

W pomieszczeniu, w którym przesłuchiwane jest dziecko, nie ma prawa przebywać ani publiczność, ani, co ważne, oskarżony. Jeżeli pokój taki znajduje się w budynku sądu lub na komisariacie, powinien mieć zapewnione oddzielne wejście, aby nie dopuścić do, konfrontacji.

Ponadto, jeżeli dziecko ma być przesłuchane na rozprawie, istnieje możliwość przesłuchania go na posiedzeniu, na którym nie mogą być obecni ani publiczność, ani oskarżony. Taka możliwość zachodzi jednak tylko w sytuacji, gdy Twoje dziecko zostało pokrzywdzone przestępstwem przeciwko wolności seksualnej i obyczajności (czyli np. zgwałcenia, molestowania seksualnego) lub przeciwko rodzinie i opiece (znęcanie się, niepłacenie alimentów). Przesłuchanie przeprowadza wtedy sędzia w obecności psychologa. Ty także możesz wziąć w nim udział, jeżeli tylko Sąd nie stwierdzi, że Twoja obecność ograniczy swobodę wypowiedzi dziecka.

  1. MOŻESZ ZADAWAĆ PYTANIA!

Sędzia może także zwrócić się do Ciebie, abyś to Ty rodzicu zadawał swojemu dziecku pytania, które kieruje do niego sąd. Spokojna i rzeczowa atmosfera jest bardzo ważna, zarówno z punktu widzenia komfortu psychicznego dziecka, jak i z punktu widzenia sądu, który dzięki dokładniejszym i pełniejszym zeznaniom otrzymuje bardziej wartościowy i wiarygodny dowód.

Pamiętaj! To nic, że mieszkasz w Krakowie, a jesteś na wakacjach w Gdańsku. Nieważne, że idziesz na komisariat w innej dzielnicy. Każdy policjant MUSI przyjąć od Ciebie zawiadomienie i pamiętać o zasadach przesłuchania opisanych powyżej.

Czasami, by walczyć o swoje dziecko, należy wiedzieć, o co można dla niego walczyć. Dlatego warto sobie wziąć powyższe uwagi do serca, by w trudnej sytuacji, zawsze być przygotowanym na ochronę swojego dziecka. Powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s